FaceBook

Ubóstwo, wojny oraz HIV/AIDS zagrażają prawie połowie dzieci na świecie

Alarmujący raport UNICEF "The State of the World's Children 2005".

9 grudnia 2004r. opublikowany został coroczny, dziesiąty już raport UNICEF dotyczący sytuacji dzieci na świecie: The State of the World's Children 2005. Tegoroczna publikacja przedstawia trzy główne zagrożenia bezpiecznego i szczęśliwego dzieciństwa, które stanowią: ubóstwo, wojny oraz HIV/AIDS.

Konwencja o Prawach Dziecka uchwalona w 1989r. i ratyfikowana przez niemal wszystkie kraje wprowadziła nową definicję bezpiecznego dzieciństwa, które powinno być oparte na poszanowaniu praw człowieka. Nadal jednak ponad miliard dzieci na świecie pozbawionych jest podstawowych praw zapisanych w Konwencji: prawa do zdrowia i bezpieczeństwa.

"Kiedy połowa dzieci na świecie dorasta głodna i chora, kiedy szkoły stają się celem ataku a całe wioski pustoszeją z powodu AIDS oznacza to, że nie udało się nam zapewnić dzieciom bezpiecznego dzieciństwa" - stwierdza Carol Bellamy, Dyrektor Wykonawczy UNICEF .

. 640 milionów dzieci nie ma domu

. 500 milionów dzieci nie ma dostępu do sieci wodociągowej i urządzeń sanitarnych

. 400 milionów dzieci cierpi z powodu braku dostępu do wody nadającej się do picia

. 300 milionów dzieci nie ma dostępu do informacji (TV, radio, prasa)

. 270 milionów dzieci jest pozbawionych pomocy medycznej

. 140 milionów dzieci, głównie dziewczynek, nigdy nie było w szkole

. 90 milionom dzieci zagraża głód

Raport stwierdza, iż dzieci doświadczają ubóstwa w inny sposób niż dorośli a tradycyjne wskaźniki dochodu narodowego i poziomu konsumpcji nie są w stanie ukazać rzeczywistego wpływu biedy na najmłodszych.

"Jakość życia dzieci zależy od decyzji jakie podejmujemy każdego dnia w domach, społecznościach i w salach obrad naszych rządów." - mówi Carol Bellamy- "Musimy podejmować decyzje mądrze, mając na myśli najlepszy interes dzieci. Jeśli zawiedziemy je w zapewnieniu im bezpiecznego dzieciństwa, nie osiągniemy także celów globalnych jak ochrona praw człowieka i światowy rozwój gospodarczy. Kiedy znikną dzieci, znikną narody. To takie proste."

Raport w języku angielskim oraz dodatkowe informacje dostępny jest na światowej stronie UNICEF: www.unicef.org.

Data publikacji: 09.12.2004
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookies, z których niektóre dane mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.