FaceBook

W odpowiedzi na toczącą się debatę w sprawie adopcji dzieci z Haiti UNICEF Polska informuje

UNICEF jest jednak zaniepokojony sytuacją tysięcy dzieci, które padają ofiarami handlu i wykorzystywania, także za pośrednictwem fałszywych adopcji. Podczas sytuacji kryzysowych UNICEF stara się nie dopuszczać do zagranicznych adopcji, dopóki nie zostaną wyczerpane wszelkie możliwości odnalezienia krewnych dziecka na miejscu.

Podczas kryzysu humanitarnego, takiego jak trzęsienie ziemi na Haiti, tysiące dzieci potrzebuje pomocy. Wielu ludzi na całym świecie wyraziło już chęć przyjęcia poszkodowanych dzieci do swoich domów i zapewnienia im troskliwej opieki. Ze względu na ogromną liczbę osieroconych i pozbawionych opieki dzieci, adopcje zagraniczne będą prawdopodobnie jednym ze sposobów zapewnienia haitańskim dzieciom podstawowej opieki. Jednakże dyskusja dotycząca tych możliwości jest zdecydowanie przedwczesna.

Ogromna liczba dzieci została na skutek katastrofy rozdzielona z rodzinami. Te dzieci są szczególnie zagrożone przemocą i dlatego UNICEF prowadzi identyfikacje i rejestrację dzieci pozostawionych bez opieki.

Następnym krokiem będzie próba połączenia dzieci z rodzinami i odnalezienia żyjących krewnych. W sytuacji, gdy nie będzie to możliwe, UNICEF będzie szukał innych sposobów zapewnienia im opieki. W chwili obecnej skupiamy się na jak najszybszym zapewnieniu dzieciom pierwszej pomocy w miejscach, gdzie teraz przebywają.

Marek Krupiński

Dyrektor Generalny

Polskiego Komitetu Narodowego UNICEF

Data publikacji: 01.02.2010
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookies, z których niektóre dane mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.