FaceBook

Walka z cholerą na Haiti trwa

UNICEF, zgodnie z przyjętymi procedurami, mobilizuje wysiłki oraz angażuje wszystkich pracowników w walkę z rozprzestrzenianiem się cholery w stolicy Haiti, Port-au-Prince.

Do 14 listopada odnotowano 14 642 przypadków cholery, w tym 917 zgonów. Odsetek zgonów wynosi 3,8 %. Największa liczba ofiar śmiertelnych dotyczy nadal północnej części kraju.

Według WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) rozprzestrzenianie się cholery na Haiti wynika z wielu nakładających się na siebie czynników: braku odporności na chorobę, dużych luk w systemie opieki medycznej, brak systemu sanitarnego, dostępu do czystej wody oraz infrastruktury. Przeszkodą jest również brak wiedzy na temat reagowania w podobnych sytuacjach, oraz brak odpowiednio przeszkolonych pracowników służby zdrowia. Najbardziej narażone na niebezpieczeństwo są dzieci poniżej 15 roku życia.

Działania UNICEF

UNICEF rozdystrybuował w Port-au-Prince 4,9 mln tabletek do oczyszczania wody. Przeznaczył także 2,3 tony chloru do uzdatniania systemów wodnych w stolicy, oraz ośmiu innych miastach w całym kraju. Osiem szpitali oraz ośrodków zdrowia w Port-au-Prince otrzymało zestawy zawierające niezbędne przybory do utrzymania higieny jak również namioty, chlor, saszetki ORS/cynk a także przenośne latryny. Wspólnie z organizacją Lekarze bez Granic UNICEF wybudował centrum leczenia cholery na 300 łóżek (CTC – Cholera Treatment Centre) służące mieszkańcom Cite Soleil, największej dzielnicy nędzy w stolicy. UNICEF zapewnił również wsparcie techniczne dla Departamentu Zdrowia przy kompletowaniu odpowiedniego zespołu ludzi do szkolenia pracowników administracyjnych w celu zapewnienia lepszej opieki mieszkańcom dotkniętych chorobą.

haiti update2
© UNICEF/M. Dormino

UNICEF współpracuje z partnerami oraz lokalną społecznością aby skuteczniej zapobiec rozprzestrzenianiu się epidemii w całym kraju. Szczególną uwagę zwraca na dzieci przebywające w ośrodkach opieki społecznej, szkołach oraz dzieci mieszkające w slumsach, gdzie brakuje dostępu do podstawowych urządzeń sanitarnych i czystej wody. Do tej pory 15 718 dzieci oraz 40 892 rodziców zostało objętych kampanią informacyjną dotyczącą zasad higieny. UNICEF rozdał także 65 tysięcy kostek mydła w 310 funkcjonujących miejscach przyjaznych dzieciom (child friendly spaces). Dystrybucja środków sanitarnych, plakatów i ulotek objęła także 5 tysięcy szkół (działania prowadzone wspólnie z Ministerstwem Edukacji oraz WFP – World Food Programme). Planowane jest również wzmocnienie kampanii informacyjnej w środkach masowego przekazu. Celem jest dotarcie do 3 milionów dzieci w wieku szkolnym.

Data publikacji: 15.11.2010
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookies, z których niektóre dane mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.