FaceBook

Walka z tężcem trwa

Szczepionka tetanus toxoid (TT) daje skuteczną ochronę – w większości przypadków wystarczą 2 dawki, aby zapewnić ochronną kumulację antytoksyn i 3, aby dać kobiecie prawie 100% odporność na wiele lat. Dzięki powszechnym akcjom odsetek zaszczepionych kobiet znacznie wzrasta – od 9% w roku do 1980 do 81% w 2007r. Pomimo tego wciąż co piąte dziecko na świecie pozostaje bez ochrony. Po części powodem tego jest niewykorzystanie okazji na zaszczepienie kobiet, które przychodzą po opiekę przedporodową, zbyt późne zgłaszanie się na szczepienie oraz zaniedbanie podania dawki szczepionki już po porodzie, co pozwoli ochronić przed chorobą także przyszłe dzieci. Te zaniedbania spowodowane są w znacznej mierze niedostateczna wiedzą dotyczącą profilaktyki.

Do roku 2000 w 135 krajach wyeliminowano problem tężca noworodkowego, a liczba przypadków spowodowanych nim zgonów w roku 2000 wyniosła około 200 000 tys. – to 75% spadek w porównaniu do roku 1988. 90% zgonów w roku 2000 miało miejsce w 27 krajach, w większości w Afryce Subsaharyjskiej i Azji Południowej.

W 2000 roku UNICEF wraz z partnerami (WHO i UNFPA - United Nations Population Fund) zdecydowały o podjęciu silniejszego ataku na tężec, zagrażający noworodkom i ich matkom. Podjęliśmy wspólne wysiłki w inicjatywie, której celem jest eliminacja tężca w 58 krajach rozwijających się. Wyzwaniem akcji „Eliminacja tężca matek i noworodków” (Eliminate Maternal and Neonatal Tetanus) jest zapewnienie szczepionek i sprzętu do szczepień, transportu materiałów do odległych i trudno dostępnych miejsc, wsparcie administracyjne projektu, wdrożenie systemu monitorowania oraz przeprowadzenie szkoleń z zakresu higieny i właściwej opieki nad dzieckiem.

W ciągu ostatnich lat zanotowano gwałtowny spadek liczby zgonów spowodowanych tężcem: z 215 000 w 1999 roku do około 140 000 w 2004r. Do 2005 roku aż 64 miliony kobiet otrzymały przynajmniej dwie dawki szczepionki TT. Do roku 2008 12 z 58 pozostałych krajów praktycznie wyeliminowało tężec noworodkowy (Nepal, Bangladesz, Wietnam, Egipt, Erytrea, Rwanda, Malawi, Zambia, Zimbabwe, Togo, Namibia i RPA oraz 15 stanów Indii). Wiele z pozostałych krajów jest na bardzo dobrej drodze do dołączenia do tej grupy. Rezultatem kampanii było także usprawnienie systemów opieki medycznej, zwłaszcza w zakresie szczepień, w wielu najuboższych regionach świata.

Data publikacji: 02.06.2008
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookies, z których niektóre dane mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.