FaceBook

Warunki prowadzenia akcji pomocowej w Somalii pogarszają się

Ze względu na działalność Al Shabaab, organizacje humanitarne borykają się z coraz większymi problemami w prowadzeniu działań pomocowych na terenie południowej Somalii. Z powodu blokady dróg utrudniony jest dostęp do obozów, w których przebywają najbardziej potrzebujący. Lekarze i nauczyciele mają duże trudności w przemieszczaniu się i dotarciu do centrów medycznych i szkół. UNICEF oraz inne organizacje, działające w Rogu Afryki, wzywają do natychmiastowego umożliwienia kontynuowania akcji pomocowej, której wstrzymanie będzie tragiczne w skutkach.

grafika-telefon-peter_hailey

O warunkach pracy w Somalii, w rozmowie telefonicznej z polskim biurem UNICEF, opowiada Peter Hailey:

Ze względu na niestabilną sytuację polityczną w Somalii, w dużym zagrożeniu są nauczyciele i pracownicy medyczni, którzy pracują w małych ośrodkach, znajdujących się na terenach, gdzie toczy się konflikt. Nauczyciele mają o tyle trudniej, że rodzice dzieci muszą decydować każdego dnia, czy dzieci pójdą na lekcje do szkoły. Kiedy napięcie i konflikt narastają, to nawet na terenach, gdzie walki zbrojne aktualnie nie toczą się, rodzice borykają się z tymi trudnymi decyzjami.

Poza tym oddziały Al-Shabaab poszukują nowych ochotników do walki z Kenijczykami. Dzieci są zagrożone i rekrutowane przez Al-Shabaab. Sytuacja w Somalii jest teraz bardzo niestabilna i trzeba podejmować ciężkie decyzje każdego dnia.

Biura w Somalii znajdują się zazwyczaj w prywatnych domach, w zaaranżowanych pomieszczeniach, wiele osób z międzynarodowego zespołu żyje i pracuje w ekstremalnych warunkach, pod ścisłą ochroną, przestrzegając bardzo restrykcyjnych zasad bezpieczeństwa. Tak wielki stres i tak niebezpieczne warunki pracy wymagają wyjątkowych ludzi oraz wielkiego poświęcenia i zaangażowania. Tak to wygląda w przypadku pracowników międzynarodowych. Ale mamy 2 lub 3 razy więcej Somalijczyków, którzy pracują przy naszych projektach. Dla nich to jeszcze większe poświęcenie. ONZ
i partnerzy, z którymi pracujemy, są w Somalii postrzegani znacznie bardziej niż kiedykolwiek wcześniej jako strona konfliktu oraz organizacje powiązane z militarnym
i politycznym aspektem sytuacji. Tutaj, kiedy pojawia się ONZ, nie jest rozróżniany jako np. UNICEF – organizacja humanitarna czy ONZ czyli organizacja zajmująca się polityką czy bezpieczeństwem. Z tego powodu dla naszych pracowników – Somalijczyków i ich rodzin istnieje wiele dodatkowych zagrożeń i trudności.

Od lipca, w ramach akcji pomocowej w Somalii, UNICEF:
- objął terapią 160 728 niedożywionych dzieci w ośrodkach leczenia niedożywienia
- dotarł z żywnością terapeutyczną do 603 324 osób
- zapewnił dostęp do czystej, bezpiecznej wody dla ponad 1,8 miliona osób
- zaszczepił 1 035 234 dzieci przeciw odrze
- zapewnił dostęp do placówek opieki medycznej dla 1,4 miliona
- przekazał 75 500 rodzinom po 2 moskitiery, zapobiegając zachorowaniu na malarię
- dostarczył wyposażenie szkolne do 1728 szkół
- przeszkolił 3791 nauczycieli
- wsparł rozpoczęcie edukacji przez 390 614 dzieci

- zapewnił opiekę 36 407 dzieciom w 354 Centrach Przyjaznych Dziecku

Data publikacji: 30.11.2011
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookies, z których niektóre dane mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.