FaceBook

Więcej niż tylko dzień - trzecie obchody Światowego Dnia Mycia Rąk

Światowy Dzień Mycia Rąk został ustanowiony w celu podniesienia świadomości ludzi, jak ogromne znaczenie dla zdrowia i życia ma mycie rąk wodą i mydłem. Tak z pozoru błaha czynność jest jedną z najłatwiejszych i najtańszych metod stosowanych w profilaktyce zdrowotnej.

Aby zahamować rozprzestrzenianie się chorób wywoływanych zarazkami, mycie rąk samą wodą nie wystarczy. Problemem nie jest jednak brak dostępu do środków czystości, bo przecież nawet w krajach rozwijających się, takich jak Uganda, Kenia czy Peru, mydło jest używane w większości gospodarstw domowych. Nie jest niestety stosowane podczas mycia rąk, a praktyka ta wciąż jest ciężka do rozpowszechnienia.

Każdego roku choroby takie jak biegunka i infekcje dróg oddechowych są przyczyną śmierci ponad 3,5 mln dzieci poniżej 5 roku życia. Mycie przed jedzeniem rąk mydłem i wodą, zwłaszcza po skorzystaniu z toalety, pomaga zmniejszyć występowanie biegunki nawet do 40%, a infekcji dróg oddechowych do 23%. W skali świata mycie rąk nie jest niestety czynnością praktykowaną regularnie. Celem Światowego Dnia Mycia Rąk jest przekształcenie tej rzadko stosowanej praktyki w codzienny nawyk.

Trzecie obchody Światowego Dnia Mycia Rąk odbywają się pod hasłem „Więcej niż tylko dzień”. Ponad 200 mln uczniów, rodziców, nauczycieli, gwiazd, oraz urzędników państwowych na całym świecie 15 października będą przez cały dzień mydlić ręce mydłem. Ideą tej akcji nie są jednak wyłącznie czyste ręce. Organizatorzy maja nadzieję, że poprzez takie wydarzenie nauczymy się robić to zawsze, pamiętając, że ta prosta czynność może uratować życie.

Podobne akcje zorganizowane będą w szkołach i ośrodkach kulturalnych w ponad 80 krajach na 5 kontynentach. Pozwolą one na przybliżenie najmłodszym mieszkańcom globu tematu używania mydła i wody podczas codziennych czynności.

Obejrzyjcie galerie

Data publikacji: 14.10.2010
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookies, z których niektóre dane mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.