FaceBook

Wizyta Sir Rogera Moora - 2004

Polski Komitet Narodowy UNICEF zaprosił na spotkanie z polskimi dziećmi sir Rogera Moora, wieloletniego Ambasadora Dobrej Woli UNICEF.

Sir Roger Moore, popularny brytyjski aktor filmowy, telewizyjny i teatralny, znany z filmowej kreacji agenta 007- Jamsa Bonda oraz wieloletni Ambasador Dobrej Woli UNICEF odwiedził wraz z żoną Christine Tholstrup Szkołę podstawową nr 185. Po części oficjalnej miała miejsce rozmowa Ambasadora z władzami, pracownikami i wolontariuszami Polskiego Komitetu Narodowego UNICEF oraz polskim Ambasadorem Dobrej Woli - Majką Jeżowską.

Roger Moore działa na rzecz UNICEF od 1991 roku. Jako Ambasador Dobrej Woli czynnie wspiera akcje obrony praw dzieci. Za swoją działalność charytatywną otrzymał w 1998 roku tytuł Komandora Orderu Imperium Brytyjskiego, a w 2003 roku królowa Elżbieta II przyznała mu tytuł szlachecki.

"Jestem teraz dyrektorem szkoły!"- zaskakująco powitał dzieci Roger Moore. I jak na ważną osobistość przystało, ambasador wziął udział w konferencji prasowej przeprowadzonej przez dzieci z klas 4-6 na temat jego działalności charytatywnej w UNICEF. Odpowiadając na pytania uczniów, Roger Moore podkreślił, że sprawy potrzebujących dzieci są mu szczególnie bliskie. Wśród wielu problemów dotykających najmłodszych dostrzegł on ogromne zagrożenia zdrowotne (związane z brakiem wody pitnej lub rozprzestrzenianiem się HIV/AIDS), biedę, wykorzystywanie dzieci do walki podczas wojen oraz brak dostępu do edukacji.

Roger Moore zapytany o to, co skłoniło go do poświęcenia się działalności UNICEF, nawiązał do swojej znajomości z Audrey Hepburn. Powiedział, że był bardzo szczęśliwy, kiedy to właśnie ona poleciła go UNICEF jako Ambasadora Dobrej Woli. Dlatego przy okazji spotkania z warszawskimi dziećmi zacytował wiersz, który Audrej powiedziała synowi krótko przed swoją śmiercią. Słowa tego wiersza: "aby miłość i troska nigdy nie były przestarzałe" stanowią dla Rogera Moora inspirację do działania na rzecz potrzebujących dzieci.

Po dość wyczerpujących pytaniach, odbyła się część artystyczna, w której uczniowie zaprezentowali kraje Unii Europejskiej kończąc występ krakowiakiem. Najbardziej podobała się Rogerowi Moorowi mała dziewczynka przebrana za Królową Angielską. Jak zażartował, mógł sobie wreszcie zrobić zdjęcie z Elżbietą II. Ambasador podkreślił też, że dzięki dzieciom ze szkoły UNICEF oraz wizycie w Polsce, kultura i historia naszego kraju stała mu się bliższa. Na koniec uroczystości Roger Moore pozował wraz z żoną i uczniami do wspólnego zdjęcia.

Po części oficjalnej Roger Moore spotkał się z polskimi pracownikami i wolontariuszami UNICEF. Zebranych gości oczarował swoją bezpośredniością i serdecznością. Aktor podziękował też pracownikom Polskiego Komitetu Narodowego UNICEF za ich wkład we wspieranie dzieła na rzecz poprawy sytuacji potrzebujących dzieci. Po wykonaniu wspólnego zdjęcia i pożegnaniu Roger Moore udał się do hotelu, a potem na lotnisko.

Data publikacji: 31.10.2004
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookies, z których niektóre dane mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.