FaceBook

Wojny dorosłych, armie dzieci - kampania społeczna UNICEF i Best Film

Ponad 300 000 dzieci na świecie jest zmuszanych do walki z bronią w ręku. Niektóre z nich nie skończyły jeszcze ośmiu lat. UNICEF Polska wraz z Best Film prowadził kampanię społeczną na rzecz pomocy dzieciom - żołnierzom.

W konfliktach toczących się w krajach rozwijających się biorą udział dzieci. Z karabinem w ręku, a jednak bezbronne, bo nie udało się im uciec przed okrutną rzeczywistością. Nie mają żadnych praw, nikogo, kto mógłby je wysłuchać. Są zmuszane do zabijania, głodzone i wykorzystywane seksualnie. Często, aby były bardziej posłuszne, podaje się im narkotyki.

Kampania UNICEF i Best Film

UNICEF Polska prowadził kampanię społeczną mającą na celu zwrócenie uwagi na dramat dzieci - żołnierzy. Kampania łączyła się z objęciem przez UNICEF patronatu honorowego nad filmem "Głosy niewinności" w reż. Louisa Mandoki. Film opowiada historię 11-letniego Chavo z Salvadoru, mieszkającego w wiosce położonej na linii frontu między armią rządową a partyzantami. Film oparty jest na autentycznych przeżyciach Oscara Orlando Torresa, współautora scenariusza. Tocząca się w latach 80. wojna domowa spowodowała śmierć około 85 tysięcy ludzi. Tysiące dzieci zwerbowano pod przymusem do wojska. Wiele z nich poniosło śmierć. Film doskonale ukazuje mechanizmy, które prowadzą do wcielania dzieci do armii.

Kampania prowadzona była wspólnie z dystrybutorem filmu - firmą Best Film. Patronami medialnymi akcji zostali: TVN24, Radio Wawa, Agora, tygodnik Forum, miesięcznik Pani, portale Gazeta.pl i Miasto Plusa oraz firma reklamy zewnętrznej ClearChannel.

Kampania trwała do połowy paźniernika. W tym czasie zostały wyemitowane spoty radiowe i telewizyjne, ukazały się ogłoszenia w prasie, portalach internetowych, na plakatach i citylightach.

UNICEF walczy o przestrzeganie praw dziecka w krajach ogarniętych konfliktami

UNICEF odgrywa kluczową rolę w uwalnianiu dzieci z wojska i zapewnianiu im bezpiecznego powrotu do domu i społeczeństwa. Wpływa na rządy państw i negocjuje z grupami rebeliantów, by nie wcielały dzieci do armii. Prowadzi specjalne ośrodki, gdzie zapewniania jest wszechstronna pomoc dla skrzywdzonych przez los dzieci. UNICEF szuka rodzin dzieci - żołnierzy i robi wszystko, by umożliwić im powrót do domu. Pomaga w zdobyciu wykształcenia i zawodu.

***

Dziecko - żołnierz: każda osoba poniżej 18 roku życia będąca dobrowolnie lub przymusowo, bezpośrednio lub pośrednio członkiem sił zbrojnych lub innych uzbrojonych grup. Udział oznacza walkę, pełnienie funkcji wartowniczych, gotowanie, szpiegostwo a nawet prostytucję

Data publikacji: 10.05.2006
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookies, z których niektóre dane mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.