FaceBook

Z Haiti do dominikańskiego piekła - historia Winstona

Trzy lata temu, kiedy Winston miał 12 lat, jego matka wyszła ponownie za mąż. Jego ojczym nie chciał się nim opiekować - chłopiec został zmuszony do życia na ulicy.

Z nadzieją na lepsze życie, Winston nielegalnie przekroczył granicę z Dominikaną. Tam,
na ulicy zatrzymał go policjant. Zabrał go do domu i zgwałcił. Podczas rozmowy z pracownikiem socjalnym w Anse-à-Pitres (mieście położonym na granicy Haiti z Dominikaną), Winston powiedział, że pomimo strasznych doświadczeń, związanych z życiem na ulicy,
nie może wrócić do swojej rodziny. „Teraz mieszkam tu”, stwierdził chłopiec.

Anse-à-Pitres to jedno z wielu miejsc gdzie dzieci, takie jak Winston, nielegalnie przekraczają granicę z Dominikaną. Robią to z nadzieją, że znajdą tam pracę, która im zapewni lepszą przyszłość. Straż graniczna sprawdza samochody i osoby przekraczające granicę, ale podczas dni targowych, kiedy przechodzą tłumy, trudniej o dokładną kontrolę. Dzieci z łątwością przemykają się niezauważone.

uni121786
Pracownik UNICEF kontroluje kobietę przekraczajacą granicę z dzieckiem

UNICEF szacuje, że co najmniej 2000 haitańskich dzieci zostało wywiezionych do Dominikany w roku 2010, a po trzęsieniu ziemi sytuacja tylko się pogorszyła.

Wiele dzieci w tymczasowych ośrodkach opieki opowiada historie równie dramatyczne, jak opowieść Winstona. Niektóre dzieci opuściły swoje wioski w pobliżu Anse-à-Pitres, dlatego że były głodne i myślały, że znajdą pracę na Dominikanie. Inne zostały wyrzucone z domu przez rodziców.

“UNICEF robi wszystko, aby pomóc dzieciom na granicy”, mówi Gallianne Palayret, specjalista UNICEF ds. Ochrony Dzieci. „Wciąż pomagamy haitańskim dzieciom wrócić do swoich rodziców, ale zawsze musimy upewnić się czy to jest dla nich najlepsze rozwiązanie”.

uni107213

Tymczasowe ośrodki opieki każdego dnia zapewniają dzieciom ulicy niezbędne wsparcie. Dzięki temu Winston oraz inne zagrożone dzieci, otoczone opieką psychologów i pedagogów, w towarzystwie rówieśników mogą odzyskać swoje dzieciństwo.

haiti_pomoz_teraz

Data publikacji: 06.06.2012
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookies, z których niektóre dane mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.