FaceBook

Z dziennika Tani McBride

Ośmioletnia Arbeli sidzi z pozostałymi dziećmi na sznurkowym łóżku pod dającą cień tkaniną obserwując pracę doktora Nasreem Khaskheli. Dziewczynka przyjechała ostatnio z wioski Abdul Rehman Kalhoro i teraz mieszka z matką i braćmi pod brezentowym dachem chroniącym przed intensywnym letnim słońcem. Swoje schronienie dzielą z pozostałymi 11 rodzinami, które przebyły pieszo długą wędrówkę do Sukkar, po tym jak powódź spustoszyła ich wioskę i zmusiła rodzinę Arbeli i jej sąsiadów do ucieczki.

,,Kiedy powódź przyszła, mój dom został zniszczony”, mówi swoim głosikiem ledwie przewyższającym szept i ze spuszczonym wzrokiem. ,,Wszystkie moje rzeczy zostały zabrane przez wodę, nawet moje łóżko zostało przez nią porwane.”

Abeli szła do Sukkar ze swoimi rodzicami i rodziną nieświadoma co się znajduje przed nimi. ,,Dzieci były zmęczone i przestraszone”, mówi mama Arbeli. ,, Po prostu nie mogliśmy wrócić, nasz dom został zniszczony a nasze zwierzęta przepadły. Nie mamy dokąd pójść’”.

Arbeli, mając 8 lat, nigdy nie chodziła do szkoły. Spędzała czas pomagając mamie i rodzinie w opiece nad domem oraz zajmując się uprawą i wypasem zwierząt. To oczywiste, że przeżywa szok, teraz dzień po dniu musi przystosowywać się do nowego otoczenia. Tęskni za swoim domem i swoim łóżkiem a także ubraniami, które zostały zabrane razem z powodzią. ,,W domu jest lepiej”, mówi łagodnie.

Arbeli i jej rodzina nie wiedzą kiedy wrócą do swojej wioski Abdul Rahman Kalhoro. Mają nadzieję, że kiedy woda się cofnie, będą mogli powrócić i odbudować swoje życie. Jednak na razie ich dom stanowi biały brezent na skraju zakurzonej, hałaśliwej drogi, gdzie raz po raz przejeżdżają głośne samochody ciężarowe.

Arbeli ma tylko jedno marzenie - ,,Mam tylko te ubrania” mówi smutno. ,,Bardzo bym chciała mieć nowe ubrania i buty.”

z Sukkar Tania McBride, UNICEF

Data publikacji: 07.09.2010
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookies, z których niektóre dane mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.