FaceBook

Zatrzymać polio

Lora od wczesnych lat swojego dzieciństwa porusza się na wózku inwalidzkim, ale mimo trudności w podróżowaniu, obowiązkowo przyjechała ze swoją córką Lubumbą na organizowane w prowincji Katanga (Demokratyczna Republika Kongo) szczepienia. „Nie chcę, by moja córka cierpiała tak jak ja”, powiedziała Lora, gdy jako jedna z pierwszych ustawiła się w kolejce do szczepień.

Lora urodziła się zdrowa. Jak każde małe dziecko uczyła się chodzić, uwielbiała zabawę i śmiech. Ale w wieku 5. lat zachorowała na polio, co doprowadziło do paraliżu jej obydwu nóg. Od tego momentu dzieciństwo Lory zmieniło się nie do poznania.

Na szczepienie przeciwko polio stawiło się wiele mam z dziećmi, przyszli również i ojcowie. Żadne z nich nie rozumiało tak dobrze jak Lora bolesnych skutków zachorowania na polio, ale każdy przyszedł tutaj z przekonaniem, że szczepionka to najskuteczniejszy sposób zapobiegania tej straszliwej chorobie.

uni122621
© UNICEF/NYHQ2011-2510/Asselin

Walka o wyeliminowanie polio w Demokratycznej Republice Konga trwa. W latach 2000-2006 nie zanotowano żadnego przypadku zachorowania na tę okrutną chorobę! Niestety słabość systemu opieki zdrowotnej i brak odpowiedniej infrastruktury powodują, że rutynowe szczepienia przeciwko polio są zagrożone. W zeszłym roku odnotowano 93 przypadki zachorowań.

Mimo że szczepienia z roku na rok docierają do coraz większej liczby najmłodszych, okazuje się, że postęp dotyczy głównie dzieci z zamożniejszych rodzin. Najbiedniejszych mieszkańców Konga nie stać na dojazdy do punktów szczepień, nie mają oni również wystarczającej wiedzy, by zrozumieć jak ważne jest to dla ich dzieci.

Dlatego UNICEF ponownie zaczął organizować szczepienia w terenie, połączone z szeroko zakrojoną akcją informacyjną. Gdyby nie wsparcie Darczyńców, świadectw takich jak Lory, w przyszłości mogłoby być niestety więcej.

uni122141
© UNICEF/NYHQ2012-0075/Asselin

Lora jest wdzięczna Darczyńcom UNICEF, ponieważ zaszczepienie córeczki przeciw polio traktowała jako swój najważniejszy obowiązek. Musiała zrobić wszystko, by uchronić Lubumbę przed cierpieniem, którego sama doznała. Jednocześnie ma nadzieję, że szczepienia w Kongo będą kontynuowane, ponieważ wśród najbiedniejszych rodzin wiele dzieci wciąż czeka, by je zaszczepić.

„Szczepienie pozwoli mojej córeczce rosnąć zdrowo, bez obawy, że z powodu polio będzie sparaliżowana tak jak ja. Darczyńcy UNICEF to ludzie o wielkich sercach. Jestem im niezmiernie wdzięczna, że wciąż kontynuują swoją pomoc. Bez tych szczepień mój kraj wyglądałby zupełnie inaczej.”

banner_polio_v2

Data publikacji: 04.10.2012
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookies, z których niektóre dane mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.