FaceBook

Zdrowie haitańskich dzieci jest w niebezpieczeństwie

Przez pierwsze kilka dni po katastrofie większość dzieci i dorosłych, którzy zgłaszali się po pomoc medyczną, leczona była z powodu ran i złamań. Jednak teraz potrzeby dzieci się zmieniają. Dr Van Berlaer wyjaśnia, że w obecnej sytuacji, kiedy setki tysięcy Haitańczyków mieszka w niezwykle zatłoczonych tymczasowych skupiskach, dzieci narażone są na śmiertelne choroby. "W warunkach dużego zagęszczenia ludności, przy braku dostępu do czystej wody pitnej i odpowiednich sanitariatów, niektóre choroby rozwijają się wyjątkowo szybko" mówi lekarz.

Lekarze z belgijskiej organizacji zaobserwowali już przypadki ospy wietrznej w niektórych obozach dla uchodźców. Według doktora Van Berlaer niezbędne jest przeprowadzenie zakrojonej na szeroką skalę kampanii szczepień, które uchronią dzieci przed śmiercią z powodu chorób, którym można zapobiegać. Dlatego UNICEF rozpoczyna szczepienia dla 700 tysięcy dzieci poniżej 5 roku życia, ze szczególną uwagą zwróconą na maluchy poniżej 2 lat. Dzieci zostaną zaszczepione przeciwko odrze, błonicy i tężcowi.

Doktor Van Berlaer ocenia, że dzieciom, które ucierpiały podczas trzęsienia ziemi, grozi także skrajne niedożywienie. Dzieci bezdomne i przebywające w tymczasowych schroniskach zależą prawie całkowicie od międzynarodowej pomocy humanitarnej. Te potrzeby są ogromne, zważywszy na fakt, że dzieci poniżej 14 r. ż. to 40 proc. haitańskiego społeczeństwa.

Podczas naszej wizyty w szpitalu odwiedziliśmy Jenan Louise Vanin i jej trzymiesięczną córkę Morgane. Dziewczynka cierpi na odwodnienie i silne niedożywienie, ale w szpitalu otrzymała specjalne sole nawadniające dostarczone na Haiti przez UNICEF.

"Podczas tragedii, takich jak ta na Haiti, niezwykle istotny jest fakt, że UNICEF niema natychmiast jest w stanie wyposażyć swoich partnerów pracujących na miejscu w niezbędne leki i środki medyczne" mówi dr Van Berlaer. "To jeden z powodów, dla których jestem darczyńcą UNICEF i wspieram tę organizację od ponad 30 lat."

Potrzeby haitańskich dzieci nie znikną równie szybko, jak zainteresowanie mediów i światowej opinii publicznej trzęsieniem ziemi sprzed trzech tygodni. Dlatego UNICEF wraz z partnerami będą troszczyć się o dobro najmłodszych mieszkańców Haiti jeszcze przez długi czas. Od tego zależy przyszłość kraju.

Chris Tidey pracuje dla UNICEF Kanada, obecnie wspiera działania organizacji na Haiti

Data publikacji: 03.02.2010
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookies, z których niektóre dane mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.