FaceBook

Życie dzieci w krajach wysokorozwiniętych

14 lutego 2007 r. ukazał się siódmy już raport UNICEF z serii Innocenti Report Card poświęconej monitorowaniu sytuacji dzieci i młodych ludzi w krajach wysokorozwiniętych.

Raport jest analizą sytuacji dzieci i młodych ludzi w 21 krajach, w tym także w Polsce. W przeciwieństwie do poprzednich raportów z tej serii, gdzie podstawą badań była sytuacja ekonomiczna i poziom ubóstwa najnowszy raport przedstawia sytuację dzieci w odniesieniu do sześciu różnych obszarów. Są to:

  • sytuacja materialna,
  • zdrowie i bezpieczeństwo,
  • edukacja,relacje z innymi,
  • zagrożenia,
  • postrzeganie swojego statusu przez dzieci i młodzież.

W tabeli podsumowującej badania najlepiej przedstawia się sytuacja dzieci w krajach północnej części Europy, takich jak Holandia, Szwecja, Dania i Finlandia. Polska znalazła się poniżej średniej, wyprzedzając jednak kraje takie jak Stany Zjednoczone i Wielka Brytania.

Raport nie wykazał ścisłego związku między dochodem na jednego mieszkańca (PKB per capita) a sytuacją dzieci. Polska znalazła się na wyższej pozycji niż wiele zamożniejszych państw europejskich. Twórcy raportu zauważają też, że żaden kraj nie może pochwalić się czołową pozycją we wszystkich analizowanych obszarach.

Santos Pais, Dyrektor Innocenti Research Centre, mówi, że raport jest testem dla państw, które ratyfikowały Konwencję o Prawach Dziecka i, że "żaden kraj nie może mówić, że robi wszystko co w jego mocy dla poprawy sytuacji swoich dzieci, jeśli inne kraje, będące na tym samym poziomie rozwoju ekonomicznego zajmują dużo wyższe pozycje w raporcie."

Na podstawie raportu:

An overview of child well-being in rich countries
UNICEF Innocenti Research Centre
Report Card 7
14 Feb 2007

Data publikacji: 14.02.2007
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookies, z których niektóre dane mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.