FaceBook

FILIPINY

Filipiny to państwo w Azji Południowo – Wschodniej położone na Archipelagu Filipińskim, który składa się z 7107 wysp. Największe z nich to Mindanao i Luzon, na której leży stolica kraju – Manila. Filipiny zamieszkane są przez ok. 94 mln osób, co czyni je jednym z najbardziej zaludnionych państw świata. Obecna sytuacja społeczno-ekonomiczna w kraju jest wypadkową położenia geograficznego i przeszłości kolonialnej. 

Filipiny położone są na pacyficznym pierścieniu ognia, gdzie prawdopodobieństwo katastrofy naturalnej jest bardzo wysokie. Częste trzęsienia ziemi i erupcje wciąż aktywnych wulkanów niemal każdego roku powodują poważne zniszczenia, które dodatkowo trudno przewidzieć. Bardziej regularnymi zagrożeniem są burze tropikalne i tajfuny, które zabijają mieszkańców, niszczą domy, plony i infrastrukturę, przyczyniają się do degradacji lasów i zasobów przybrzeżnych. 

Filipiny słabo wypadają na tle szybko rozwijających się gospodarek „tygrysów azjatyckich” i nie stanowią dla nich konkurencji na arenie międzynarodowej. Piętno na dzisiejszej sytuacji kraju odcisnęła kolonizacja. Po wielu wiekach dominacji hiszpańskiej pozostało przede wszystkim rozwarstwienie społeczne wynikające z dominacji dużych właścicieli ziemskich oraz wiara katolicka. Dużo większy wpływ na obecny system i kulturę polityczną miała o wiele krótsza kontrola Stanów Zjednoczonych. 

Sytuacja kobiet i dzieci na Filipinach jest trudna. Wprawdzie wzrost gospodarczy Filipin jest dość duży, jednak nadal ponad ¼ mieszkańców żyje w biedzie. Sytuację pogarszają rosnące ceny żywności. W szczególnie trudnej sytuacji są dzieci, które stanowią większość populacji żyjącej w biedzie. Wiele z nich żyje na ulicach, padają ofiarą przemocy, seksualnego wykorzystywania, prostytucji i pornografii, nierzadko wchodzą w konflikt z prawem. Ponadto do jednych z największych zagrożeń dla dzieci jest zmuszanie do pracy, nielegalny handel. W niektórych regionach dzieci przymusowo wcielane zostają do grup rebeliantów odpowiedzialnych za zamieszki i napaści na lokalną ludność. Ponadto nadal w wielu miejscach dzieci zmagają się z podstawowymi problemami zdrowotnymi i niedożywieniem. Wyzwaniem jest również edukacja, szczególnie edukacja dziewcząt ze społeczności muzułmańskich. Dodatkowo każdego dnia życiu dzieci zagrażają klęski żywiołowe.

8 listopada 2013 roku o godzinie 4:30 rano Tajfun Haiyan, najsilniejszy na świecie tajfun jaki kiedykolwiek zaatakował ląd, uderzył w filipińską wyspę Samar. Skutki tajfunu odczuwalne są w 36 prowincjach kraju. Wiatr wiał z prędkością 235 km/h, w porywach do 275 km/h. Żywioł spowodował tragiczne w skutkach powodzie i osuwiska, co miało dewastujący wpływ na życie mieszkańców Filipin, w szczególności dzieci.

Dzieci, którym udało się uciec przed tajfunem, potrzebują natychmiastowej opieki! Na bieżąco monitorujemy sytuację na Filipinach i szacujemy potrzeby w zakresie żywności, dostępu do wody pitnej, higieny i sanitariatów, edukacji i ochrony.

Robimy wszystko, aby ratować życie dzieci!Liczy się każda minuta. Prosimy, Wpłać TERAZ i pomóż ofiarom tajfunu.

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookies, z których niektóre dane mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.