FaceBook

REPUBLIKA ŚRODKOWOAFRYKAŃSKA

Republika Środkowoafrykańska

Republika Środkowoafrykańska zajmuje powierzchnię niemal dwa razy większą niż terytorium Polski. Mimo to kraj zamieszkuje jedynie 4 miliony ludności. Sąsiaduje  z  Czadem, Kamerunem, Republiką Konga, Sudanem, Sudanem Południowym oraz Demokratyczną Republiką Konga, z którą dzieli najdłuższą granicę.

Klimat kraju jest bardzo zróżnicowany. Na północy występują na przemian dwie pory roku: deszczowa i sucha. Reszta kraju znajduje w strefie wilgotnego klimatu równikowego z bogatą szatą leśną i bagnami zamieszkałymi przez wiele gatunków zwierząt. Mieszkańcy kraju utrzymują się głównie z rolnictwa.

Sytuacja polityczna i wojna domowa

Republika Środkowoafrykańska to była kolonia francuska o nazwie Ubangi-Shari, która w 1960 roku uzyskała niepodległość. Przez ponad trzydzieści lat znajdowała się pod rządami militarnymi, aż do 1993 roku, kiedy krajem przez jedną dekadę rządził Ange-Felix Patasse. W 2003 roku w wyniku wojskowego zamachu stanu rząd Patasse’a został obalony, a władzę przejął Generał Francois Bozize. Bozize utrzymywał się przez długi czas na stanowisku prezydenta, jednak jego rząd nie działał sprawnie. W kraju szerzyła się przemoc i bezprawie. W wyniku niezadowolenia z rządów Bozize’a powstało wiele grup rebelianckich destabilizujących południowo-wschodnie tereny kraju. Na początku grudnia 2012 roku rebelianci posunęli się dalej. Zaatakowali miasta i wsie północy i centrum państwa. W styczniu 2013 doszło do pokojowych rozmów z przywódcami rebeliantów. Mimo to rebelianci utworzyli koalicyjne ugrupowanie o nazwie Sèlèka i zdobyli stolicę kraju Bangi. Prezydent Bozize został zmuszony do opuszczenia kraju. Nowym prezydentem ogłosił się Michael Djotodia, wyznaczając na premiera Nicolasa Tiangaye i ustanawiając rząd tymczasowy. W kwietniu 2013 roku powołana tymczasowo rada narodowa potwierdziła Djotodię jako prezydenta Republiki Środkowoafrykańskiej. W wyniku wybuchu walk na tle religijnym w grudniu 2013 roku, prezydent Djotodia zrezygnował z zajmowanego stanowiska, a tymczasowa rada wybrała na prezydenta Catherine Samba-Panze, która została zaprzysiężona 23 stycznia 2014 roku. Obowiązki sprawować będzie do nowych wyborów w 2015 roku.

Dlaczego potrzebna jest pomoc

Intensywne walki w całym kraju, w wyniku których ponad 625 tysięcy osób zostało przesiedlonych (głównie kobiet i dzieci) trwają od grudnia 2012 roku. W samym Bangi ponad 83 tysiące ludzi żyje w  prowizorycznych obozowiskach. Ludzie wciąż nie czują się na tyle bezpiecznie, aby powrócić do swoich domów. Przebywając w obozach dla uchodźców, mieszkańcy nie są w stanie uprawiać roli, co skutkuje głodem panującym w całym kraju. Od początku konfliktu dramatycznie wzrosła liczba dzieci cierpiących z powodu niedożywienia. Dzieci są coraz częściej ofiarami ataków i przemocy. Ponad 6 tysięcy dzieci zmuszonych zostało do dołączenia do ugrupowań zbrojnych. Wzrasta przemoc seksualna wobec dziewcząt. Pomoc potrzebna jest w jedynym działającym w kraju szpitalu dziecięcym. Codziennie do placówki przyjmowani są pacjenci z ranami postrzałowymi oraz innymi powstałymi na skutek walk.

Jak pomagamy

UNICEF prowadzi akcję ratunkową w Republice Środkowoafrykańskiej od początku trwania konfliktu. Przesiedlonym rodzinom dostarczamy artykuły pierwszej pomocy i podstawowe sprzęty domowe, takie jak naczynia do przechowywania wody, artykuły higieniczne i namioty. Wspieramy jedyny szpital dziecięcy w stolicy kraju, który dosłownie pęka w szwach od natłoku pacjentów. Dostarczamy sprzęt medyczny, żywność terapeutyczną oraz lekarstwa. W samym 2013 roku ponad 150 tysięcy dzieci zostało zaszczepionych przeciwko odrze, a ponad 32 tysiące otrzymało szczepionkę przeciw polio.

W wyniku szerzącej się w kraju przemocy, ponad dwie trzecie szkół zostało zamkniętych. UNICEF pomaga organizować szkoły tymczasowe, których jak do tej pory powstało w kraju około 44. Od początku trwania konfliktu w Republice Środkowoafrykańskiej UNICEF uwolnił tysiąc dzieci-żołnierzy.

Aby móc sfinansować pomoc dla dzieci dotkniętych kryzysem humanitarnym w Republice Środkowoafrykańskiej, potrzebna jest Twoja pomoc.

Nie ma czasu do stracenia, przyłącz się do naszej akcji.

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookies, z których niektóre dane mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.