FaceBook

Każde dziecko ma szansę na przeżycie i rozwój

Wszystko co spotyka – bądź nie spotyka – dzieci w pierwszych miesiącach i latach życia ma bezpośredni wpływ na ich rozwój, zdrowie i przyszłość. Każdy maluch ma prawo do prawidłowego, zdrowego rozwoju. Niestety, ubóstwo, złe warunki środowiskowe, niedożywienie i brak dostępu do odpowiedniej opieki, w tym opieki zdrowotnej dla matek, sprawiają, że miliony dzieci wciąż muszą walczyć o przetrwanie. 

Dostęp do pełnowartościowej żywności, wody pitnej i opieki medycznej sprawia, że dziecko ma szansę rozwinąć zdolności poznawcze i językowe, pójść do szkoły, a w przyszłości wieść produktywne i szczęśliwe życie.

W 2016 roku każdego dnia 15 000 dzieci poniżej 5 roku życia umierało z powodów, którym jesteśmy w stanie zapobiec – z czego 7 000 w pierwszych dniach życia. Ponad 40% dzieci poniżej 5 roku życia może nie rozwinąć w pełni swojego potencjału.

UNICEF zapewnia opiekę medyczną przyszłym mamom i ich nowo narodzonym dzieciom. Dostarcza leki, organizuje akcje szczepień, prowadzi programy walki z niedożywieniem, buduje studnie i zapewnia wodę pitną w sytuacjach kryzysowych.

Od 1990 roku liczba dzieci, które każdego roku umierają z powodu chorób, jakim umiemy zapobiegać, spadła o prawie połowę (z 12 milionów w 1990 r. do 6,9 mln w 2011 r.). Było to możliwe dzięki pracy wielu organizacji (także UNICEF) i wsparciu tysięcy Darczyńców. Niestety liczba ta jest nadal porażająca. Powinniśmy zrobić wszystko, aby była ona równa zeru. Żadne dziecko na świecie nie powinno umierać z powodu chorób, przeciwko którym istnieją szczepienia, z powodu głodu i ubóstwa. To podstawowa zasada, jaką UNICEF kieruje się w swojej codziennej pracy.

Galeria - Każde dziecko ma szansę na przeżycie i rozwój

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookies, z których niektóre dane mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.