FaceBook

Szkoły współpracujące

Szkoła Podstawowa w Orzechowie

O szkole:

20 listopada Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

    20 listopada po raz szósty obchodziliśmy w naszej szkole Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. W tym roku apel o prawach dziecka poświęciliśmy Januszowi Korczakowi. Uczniowie wystąpili w inscenizacji słowno - muzycznej, prezentując postać wybitnego człowieka, który bardzo kochał dzieci. Stary Doktor, jak nazywano Korczaka, był jednym z pierwszych głosicieli prawdy o tym, że dziecko jest osobą, która posiada własną godność, zainteresowania, potrzeby    i prawa. Korczak zauważył w dziecku człowieka, walczył o jego podmiotowość. Zostawił jasny przekaz: nie ma dzieci- są ludzie Ze swymi podopiecznymi pozostał do końca. Idąc z nimi do komory gazowej, stał się symbolem męczeństwa tysięcy bezimiennych ofiar obozów zagłady.

   Na początku naszego apelu uczniowie klas 0-III zaśpiewali piosenkę pt. Prawa dziecka oraz przedstawili kilka zapisów zawartych w Konwencji o prawach dziecka, uchwalonej w 1989 roku.

Następnie dzieci wysłuchały piosenki Majki Jeżowskiej pt.  ,, Wszystkie dzieci nasze są”,

 a uczniowie klasy V odegrali scenkę w bibliotece, w której pani bibliotekarka opowiada dzieciom, kim był Janusz Korczak. Przedstawia postać wybitnego działacza społecznego, lekarza, pedagoga, pisarza, wychowawczy, wspaniałego człowieka i wielkiego przyjaciela dzieci, który odegrał znaczącą rolę w procesie godnego ich traktowania. Człowiek ten całe swe życie poświecił biednym, skrzywdzonym przez los dzieciom.

            Na scenie pojawił się także jeden z bohaterów książki Janusza Korczaka Król Maciuś Pierwszy, głosząc przesłanie, że każde dziecko na świecie, niezależnie od koloru skóry, pochodzenia czy wyznania, ma takie same prawa prawo do życia, miłości, szczęści, równego traktowania itp. Inscenizacja poprzedzona była prezentacją na temat biografii Janusza Korczaka, która zawierała zdjęcia archiwalne tego niezwykłego człowieka.

   W tym roku obchodzimy 30 rocznicę uchwalenia Konwencji Praw Dziecka, najważniejszego dokumentu dotyczącego praw dzieci. W związku z tym nasza szkoła przyłączyła się do wspólnych działań UNICEFU, promujących prawa dziecka. Wychowawcy zapoznali uczniów   z prawami zawartymi w Konwencji Praw Dziecka. Uczniowie obejrzeli także filmy edukacyjne ze strony internetowej UNICEFU. Efektem przeprowadzonych zajęć były plakaty wykonane przez uczniów.  

                                                                                 

 

Akcje w których szkoła brała udział:

  • Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookies, z których niektóre dane mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.