2014

Pomoc dla Republiki Środkowoafrykańskiej

UNICEF - Republika Środkowoafrykańska

© UNICEF/Donaig Le Du

W 2014 roku zwróciliśmy się do Was z apelem o pomoc dla Republiki Środkowoafrykańskiej. Z powodu napiętej sytuacji politycznej i toczącej się wojny domowej w tym kraju, dramatycznie pogorszyła się sytuacja mieszkających tam dzieci. Ponad milion dzieci w południowej i wschodniej Afryce cierpiało z powodu niedożywienia. Dzięki pomocy Polaków zebraliśmy ponad 450 tysięcy złotych. Pieniądze zebrane w ramach zbiórki zostały przeznaczone na akcję humanitarną prowadzoną przez UNICEF w tym kraju. 

Głos Dzieci

Kampania „Głos Dzieci” była wspólną inicjatywą UNICEF i Unii Europejskiej. Jej celem było zwrócenie uwagi na sytuację milionów dzieci dotkniętych skutkami katastrof naturalnych i konfliktów na świecie. W ramach kampanii, realizowanej w 6 krajach Unii Europejskiej, zachęcaliśmy użytkowników serwisów społecznościowych do udostępniania i publikowania historii dzieci wołających pomoc.  W akcji wziął udział także Robert Lewandowski, Ambasador Dobrej Woli UNICEF, który wiosną 2014 roku odwiedził obóz dla syryjskich uchodźców w Jordanii i użyczył głosu chłopcu, który stał się ofiarą wojny w Syrii. 

Wsparliśmy program szczepień w Sierra Leone

UNICEF - Sierra Leone

© UNICEF/UNI151234/Asselin

Już po raz czwarty UNICEF Polska wsparł program szczepień w Sierra Leone. To jeden z najbiedniejszych krajów na świecie, gdzie co piąte dziecko umiera przed swoimi 5. urodzinami. W ramach akcji „Moje marzenie – szczepienie” Darczyńcy przekazali na ten cel kwotę ponad 1,3 miliona złotych. W pomoc dla małych mieszkańców Sierra Leone włączyło się też wiele polskich szkół, przystępując do akcji „Gwiazdka dla Afryki”. Za zebrane środki UNICEF zakupił szczepionki przeciwko gruźlicy, polio i odrze, a także zapewnił ich bezpieczny transport i przechowywanie w odpowiedniej temperaturze.

25. rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka

UNICEF Polska - Szkoła z prawami dziecka

© UNICEF/UN0263622/Herwig

Obchodziliśmy 25. rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka! Zrealizowaliśmy projekt edukacyjny „Szkoła z prawami dziecka”. W ramach współpracy z Naczelną Radą Adwokacją w 70 szkołach ponadpodstawowych przeprowadziliśmy akcję „Prawa dziecka w praktyce”. Opublikowaliśmy raport „Dzieci recesji”, pokazujący, jak kryzys ekonomiczny wpływa na sytuację dzieci w krajach wysokorozwiniętych. W nasze działania włączyło się kilka tysięcy szkół w całej Polsce!

Wszystkie Kolory Świata

UNICEF Polska - Wszystkie Kolory Świata

© UNICEF/UNI39747/Noorani

Już po raz trzeci uczniowie polskich szkół i przedszkoli wzięli udział w projekcie edukacyjnym „Wszystkie Kolory Świata”. Prawie 1100 placówek edukacyjnych z kraju zdecydowało się zaangażować w pomoc najbardziej potrzebującym dzieciom. Darowizny z trzeciej edycji akcji zostały przeznaczone na pomoc w Sudanie Południowym. W ramach kampanii uczniowie przygotowywali charytatywne laleczki – symbol pomocy, jakiej udzielają swoim rówieśnikom w tym dotkniętym głodem kraju. Wszystkie zaangażowane placówki z niebywałym zaangażowaniem organizowały obchody Dnia Wszystkich Kolorów Świata, podczas którego następowała prezentacja „szmacianych dzieł sztuki” wykonanych przez dzieci. Zaproszeni na uroczystość goście mogli zaopiekować się wybraną przez siebie laleczką w zamian za przekazanie darowizny na rzecz najbiedniejszych dzieci, którym pomaga UNICEF. W ramach kampanii udało się pozyskać prawie 700 tysięcy złotych!
 

Zobacz również

Młodzi pytają o zdrowie psychiczne

WIDEO - Młodzi pytają o zdrowie psychiczne

Doktor Hina, ze Szpitala Dziecięcego w Nowym Jorku, odpowiada na pytania młodych osób dotyczące profilaktyki zdrowia psychicznego.

Więcej
Dla młodzieży i o młodzieży o zdrowiu psychicznym

WIDEO - Dla młodzieży i o młodzieży o zdrowiu psychicznym

Jak młody człowiek może zadbać o swoje zdrowie psychiczne? Dlaczego relacje rówieśnicze są tak ważne? Jaką rolę pełnią emocje? Czym jest kryzys? Kiedy skorzystać z pomocy innych, w tym specjalisty? 

Więcej
Jak być dla siebie lepszym?

Jak być dla siebie lepszym?

Następnym razem, kiedy powiesz/pomyślisz o sobie w sposób negatywny, zatrzymaj się i zastanów się, czy powiedziałbyś to kiedykolwiek bliskiej ci osobie?

Więcej