Dlaczego relacje są ważne?

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.

Nasze relacje z innymi mogą wpływać na nasze samopoczucie w sposób pozytywny ale też negatywny. Posiadamy w swoim życiu wiele relacji – z przyjaciółmi, kolegami i koleżankami ze szkoły, członkami rodziny, nauczycielami, a nawet z nami samymi. 

Dlaczego relacje są ważne?

© UNICEF/Luiz Marques

Skorzystajcie z poniższych wskazówek, jeśli chcecie dowiedzieć się: 

  • jak radzić sobie z trudnymi relacjami i lepiej się komunikować,
  • jak być dobrym przyjacielem i wspierać innych,
  • dlaczego warto być życzliwym dla siebie samego. 

4 WSKAZÓWKI, JAK BUDOWAĆ POZYTYWNE RELACJE 

Wskazówka 1 

Uważne słuchanie jest kluczowe w komunikacji i zrozumieniu drugiej osoby. 
Jak to robić? To proste! Kiedy z kimś rozmawiasz, odłóż na bok wszelkie rozpraszacze (np. telefon), zadawaj pytania uzupełniające, podsumuj to, co zostało powiedziane, aby mieć pewność, że dobrze zrozumiałeś drugą osobę.

Wskazówka 2 

Włożenie wysiłku w zrozumienie sytuacji drugiej osoby jest niezbędne w budowaniu wartościowej relacji.
Zadaj sobie pytanie: Jak druga osoba może się teraz czuć? Czy kiedyś czułaś/-łeś się podobnie? Jak możesz okazać jej życzliwość i wyrazić gotowość do pomocy? 

Wskazówka 3 

Nie mamy wpływu na to, jak zachowują się inni, ale zawsze możemy w sposób pełen szacunku dać im znać, jak się czujemy z tym, jak postępują. 
Na początku może nie być to proste, ale spróbuj wyrazić, jak się czujesz i powiedzieć, czego potrzebujesz lub jakiego zachowania oczekujesz od drugiej osoby. 

Np. “Czuję się teraz…, potrzebuję… / czy mógłbyś… ? 

Wskazówka 4 

Pamiętaj - nieporozumienie i różnica zdań to nie to samo, co bycie zastraszanym czy krzywdzonym.  
Jeśli kiedykolwiek poczułeś się zagrożony lub skrzywdzony w relacji, sięgnij po pomoc przyjaciela lub zaufanej osoby dorosłej.

Proszenie o pomoc nie zawsze jest proste, ale to oznaka siły i odwagi, a także jeden ze sposobów dbania o siebie. 
 

Zobacz również

3 choroby, które nadal zagrażają dzieciom

3 choroby, które nadal zagrażają dzieciom

Szczepionki są jednym z największych osiągnięć w dziedzinie medycyny. Za ich pomocą możemy chronić dzieci m.in. przed cholerą, malarią i polio. Dzięki szczepieniom najmłodsi mogą dorastać w zdrowiu i prawidłowo się rozwijać. Mimo to po raz pierwszy od 30 lat jesteśmy świadkami największego trwałego spadku wyszczepialności wśród dzieci.

Więcej
Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Rozłąki z dzieckiem mogą być bolesne zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Czasami jednak rozstanie może wywoływać u dziecka niepokój i uczucie zmartwienia. 

Więcej
Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Mowa nienawiści ma długą historię, ale rozwój internetu przyczynił się do tego, jak duży może mieć ona zasięg. Czy to osobiście, czy w przestrzeni online, prawie wszystkie dzieci i młodzież zetkną się kiedyś z mową nienawiści. Warto, abyś jako rodzic porozmawiał z dzieckiem o mowie nienawiści, aby pomóc mu ją rozpoznać i uświadomić go, co może zrobić, gdy się z nią zetknie.

Więcej