1 na 9 dzieci żyje na obszarach ogarniętych wojną

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UN018344

Warszawa, 21 września 2017 r. – Ponad 250 mln dzieci, czyli co dziewiąte dziecko na świecie żyje na obszarach ogarniętych wojną, alarmuje UNICEF w Międzynarodowym Dniu Pokoju.

Na całym świecie pomoc humanitarna potrzebna jest w aż 78 sytuacjach kryzysowych spowodowanych wojną, łamaniem praw człowieka czy dotkliwym kryzysem ekonomicznym.

Najwięcej sytuacji kryzysowych spowodowanych działaniem człowieka ma miejsce w krajach Afryki Południowej i Wschodniej, a także Afryki Środkowej i Zachodniej (po 20 sytuacji kryzysowych). W czołówce zestawienia znajduje się też Bliski Wschód i Afryka Północna (14 sytuacji kryzysowych), a także Azja Południowa (10 kryzysów).

Według szacunków UNICEF co dwie sekundy noworodek bierze swój pierwszy oddech w samym środku konfliktu zbrojnego, często w dramatycznych okolicznościach i bez dostępu do opieki medycznej. Zbyt wiele dzieci rodzi się w ekstremalnych warunkach: konfliktów, katastrof naturalnych, ubóstwa, chorób czy niedożywienia.

Wśród krajów najbardziej dotkniętych przez wojnę jest m.in.: Syria, Republika Środkowoafrykańska, Sudan Południowy, Afganistan, Irak czy Jemen.

W Syrii, gdzie konflikt trwa już ponad 6,5 roku poszkodowanych zostało niemal 6 mln dzieci. Straciły domy, członków rodziny, przyjaciół, poczucie bezpieczeństwa i normalności, a nierzadko zdrowie i życie. Kobiety w ciąży są narażone na rodzenie w niehigienicznych warunkach i bez jakiejkolwiek opieki medycznej. Z kolei ich dzieciom grozi trauma, która może mieć długofalowy, negatywny wpływ na ich rozwój emocjonalny i poznawczy.

Niesienie pomocy w sytuacji konfliktu zbrojnego jest prawdziwym wyzwaniem.

Często dostęp do dzieci i ich rodzin jest bardzo ograniczony. UNICEF robi jednak wszystko, aby dotrzeć do wszystkich potrzebujących. Niesiemy wsparcie żywnościowe, medyczne, wodno-sanitarne, edukacyjne czy ochronne. Tylko w 2017 r. udało się dotrzeć z pomocą wodno-sanitarną do ponad 3 mln osób w Syrii, wyremontować 638 sal lekcyjnych w 46 szkołach w tym kraju, czy objąć kampanią szczepień przeciwko polio około 2,6 mln syryjskich dzieci poniżej 5. roku życia.

Niestety potrzeby są cały czas ogromne. UNICEF apeluje o pomoc dla dzieci poszkodowanych na skutek wojny w Syrii. Pomóc można poprzez stronę unicef.pl/syria.

Międzynarodowy Dzień Pokoju został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1981 r. Od 2002 r. obchody tego dnia przypadają corocznie 21 września. Celem Międzynarodowego Dnia Pokoju jest zwrócenie uwagi na globalne zawieszenie broni i wyrzeczenie się przemocy. Obchody Dnia mają stanowić zachętę dla wszystkich krajów do powstrzymania się od aktów wrogości i podkreślenia potrzeby przestrzegania pokoju na świecie.

Zobacz również

Młodzi w Europie 2024 – warsztaty UNICEF Polska i Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce

Młodzi w Europie 2024 – warsztaty UNICEF Polska i Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce

9 czerwca 2024 odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Do wyzwań reprezentantów w nowej kadencji będzie należeć podjęcie szeregu decyzji, które będą mieć realne przełożenie na życie najmłodszych obywateli Wspólnoty.

Więcej
Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Ratyfikując Konwencję o prawach dziecka polski rząd zobowiązał się do przestrzegania zapisów tego dokumentu oraz regularnego raportowania postępów z ich realizacji. UNICEF Polska i inne organizacje pozarządowe spotkały się, aby omówić wspólne działania niezbędne do prowadzenia skutecznej polityki na rzecz dzieci.

Więcej
Jak radzić sobie ze stresem

Jak radzić sobie ze stresem

Roli rodzica może towarzyszyć prawdziwy rollercoaster uczuć — od poczucia szczęścia i miłości przez zmartwienie, niepokój, a potem znowu radość. Taka zmienność nastrojów potrafi być stresująca. Poznaj proste i sprawdzone sposoby na zmniejszenie negatywnego wpływ stresu.

Więcej