190 zabitych i 1700 rannych dzieci - eskalacja kryzysu humanitarnego w Sudanie

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
Eskalacja kryzysu humanitarnego w Sudanie

©UNICEF/Younis

Od trzech tygodni skala kryzysu humanitarnego w Sudanie stale rośnie. Jak w każdym konflikcie zbrojnym, to dzieci są najbardziej zagrożone.Dokładamy wszelkich starań, aby uchronić je przed niebezpieczeństwem. Catherine Russell, Dyrektor Generalna UNICEF, wzywa strony konfliktu do przestrzegania zobowiązań prawnych wynikających z międzynarodowego prawa humanitarnego i zapewnienia, że dzieci nie znajdą na linii ognia. Także ataki na placówki medyczne, szkoły oraz infrastrukturę wodną i sanitarną muszą ustać.

Sytuacja w Sudanie jest katastrofalna. Dzieci nadal znajdują się na bezpośredniej linii ognia.

©UNICEF/Relano

Sytuacja w Sudanie jest katastrofalna. Dzieci nadal znajdują się na bezpośredniej linii ognia. Jeszcze nie jesteśmy w stanie określić pełnej skali strat, ale UNICEF otrzymał raporty, z których wynika, że 190 dzieci zostało zabitych, a 1700 rannych. Dla dobra sudańskich dzieci przemoc musi się skończyć – powiedziała Catherine Russell, Dyrektor Generalna UNICEF.

Od 15 kwietnia dzieci w Sudanie doświadczają przerażającej skali przemocy. Wraz z rodzinami uciekają przed zagrożeniem w bezpieczniejsze, południowe regiony kraju lub poza jego granice – do Czadu, Egiptu i Republiki Środkowoafrykańskiej. UNICEF dostarcza tam niezbędne zasoby, w tym leki i artykuły medyczne, by pokryć potrzeby zdrowotne, np. dla 60 tys. osób szukających schronienia w Egipcie. Wśród dzieci przesiedlonych do tego kraju potwierdzono przypadki zachorowań na odrę.

Pracownicy humanitarni również nie są bezpieczni. Zostali zaatakowani, a placówki niosące pomoc humanitarną, pojazdy i magazyny z zasobami - w tym te należące do UNICEF - zostały splądrowane lub zniszczone.

©UNICEF/Mostafa

Pracownicy humanitarni również nie są bezpieczni. Zostali zaatakowani, a placówki niosące pomoc humanitarną, pojazdy i magazyny z zasobami - w tym te należące do UNICEF - zostały splądrowane lub zniszczone.

Te ataki osłabiają naszą zdolność do niesienia najpilniejszej pomocy dzieciom w całym kraju. Odcinają je od ratującej życie opieki medycznej, odpowiedniego żywienia, źródeł czystej wody i zaplecza sanitarnego. Kluczowe jest, aby strony konfliktu przestrzegały prawa międzynarodowego poprzez zapewnienie, że organizacje humanitarne mogą bezpiecznie działać na miejscu i wspierać ludność cywilną – mówi Catherine Russell, Dyrektor Generalna UNICEF.

UNICEF Polska uruchomił zbiórkę, dzięki której wsparcie dla dzieci w Sudanie będzie nadal udzielane.

©UNICEF/Moussa

UNICEF Polska uruchomił zbiórkę, dzięki której wsparcie dla dzieci w Sudanie będzie nadal udzielane. Stały dopływ środków zapewnia nieprzerwane dostawy produktów humanitarnych i pozwala zapewniać sudańskim dzieciom ochronę, opiekę medyczną, czystą wodę i wsparcie psychologiczne. 

Dzieci w Sudanie potrzebują Twojej pomocy.

Dzieci w Sudanie potrzebują Twojej pomocy.

© UNICEF/Lok Ying Lau

Zobacz również

Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Ratyfikując Konwencję o prawach dziecka polski rząd zobowiązał się do przestrzegania zapisów tego dokumentu oraz regularnego raportowania postępów z ich realizacji. UNICEF Polska i inne organizacje pozarządowe spotkały się, aby omówić wspólne działania niezbędne do prowadzenia skutecznej polityki na rzecz dzieci.

Więcej
Jak radzić sobie ze stresem

Jak radzić sobie ze stresem

Roli rodzica może towarzyszyć prawdziwy rollercoaster uczuć — od poczucia szczęścia i miłości przez zmartwienie, niepokój, a potem znowu radość. Taka zmienność nastrojów potrafi być stresująca. Poznaj proste i sprawdzone sposoby na zmniejszenie negatywnego wpływ stresu.

Więcej
Jak rodzic może zadbać o siebie

Jak rodzic może zadbać o siebie

Rodzicielstwo jest trudne. To praca na pełen etat i wielu rodziców przedkłada dobro rodziny nad swoje własne. Warto być jednak świadomym, że zaspokojenie swoich własnych potrzeb psychicznych i fizycznych korzystnie wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale także na samopoczucie naszych dzieci.

Więcej