Dramatyczna sytuacja dzieci w Ar-Rakka i Mosulu

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
UN073067_Med-Res

31.07.2017 r. – Sytuacja dzieci w Ar-Rakka w Syrii jest dramatyczna. W mieście przebywa obecnie od 30 000 do 50 000 osób, w tym niemal połowa to dzieci. Ze względu na trwające walki, dostęp do pomocy humanitarnej jest zablokowany.

Operacja wojskowa rozpoczęła się w Ar-Rakka w listopadzie 2016 r. Do intensyfikacji walk doszło w czerwcu 2017. Wówczas miasto zostało odcięte od świata.

Wśród śmiertelnych i rannych ofiar nieustannych ataków i bombardowań są także dzieci.

Od ponad dwóch lat nie otrzymały również podstawowych szczepień. Największy szpital w mieście nie funkcjonuje, a dostawy prądu i wody zostały zablokowane na ponad miesiąc. Ludzie są zmuszeni czerpać wodę z zanieczyszczonego Eufratu, co naraża ich na choroby biegunkowe. Ilość podstawowych produktów na rynku jest ograniczona, a ich ceny są bardzo wysokie.

UN067453_Med-Res

Od kwietnia 2017 r. walki w całym regionie Ar-Rakka zmusiły ponad 200 000 osób do opuszczenia swoich domów.

Teraz mieszkają w obozach przejściowych i prowizorycznych koczowiskach, gdzie warunki są niezwykle trudne, a temperatura sięga czasem nawet 50 stopni Celsjusza. Dzieci cierpią na skutek odwodnienia oraz traumy, jakiej doświadczyły. Większość z nich od kilku lat nie chodzi do szkoły.

UNICEF jest na miejscu i robi wszystko, aby dotrzeć z pomocą żywnościową, wodno-sanitarną i psychologiczną do poszkodowanych dzieci.

Codziennie dostarczamy wodę pitną dla 30 000 osób w regionie Ar-Rakka, a 22 000 dzieci poniżej 5. roku życia oraz kobiet ciężarnych i matek karmiących otrzymało pomoc żywnościową. Ponadto 1250 dzieci zostało objętych pomocą psychologiczną. UNICEF apeluje o pomoc.

Brakuje około 17 mln dolarów, aby zapewnić dzieciom w Ar-Rakka niezbędnego wsparcia w ciągu najbliższych trzech miesięcy.

Do apelu dołącza UNICEF Polska, który cały czas zbiera środki poprzez stronę unicef.pl/syria.

W podobnej sytuacji są dzieci poszkodowane na skutek aktów przemocy, jakie miały miejsce w ostatnich tygodniach w Mosulu (Irak).

Mimo że po raz pierwszy od trzech lat dostęp do miasta dla organizacji humanitarnych został odblokowany, a najcięższe walki ustały, to cierpienie dzieci nie zakończyło się.

Najmłodsi odnajdywani są pośród gruzów czy w podziemnych tunelach. Wiele dzieci w Mosulu szukając bezpieczeństwa zostało rozdzielonych z rodzinami. Niektóre były zmuszone do walk, a inne do przeprowadzania aktów przemocy.

UN073069_Med-Res

Dramat dzieci w Mosulu trwa. Są zatrzymywane, wykorzystywane i stygmatyzowane ze względu na pochodzenie. Te dzieci potrzebują kompleksowej i natychmiastowej pomocy.

Wiele z nich cierpi z powodu traumy, a także wymagają opieki medycznej z w zakresie leczenia ran postrzałowych i innych. UNICEF dociera do nich z pomocą edukacyjną i psychologiczną. Zapewnienie odpowiednich warunków wodno-sanitarnych i opieki medycznej będzie kluczowe w ciągu najbliższych tygodni.

Strony walczące w Ar-Rakka i Mosulu odebrały dzieciom szansę na bezpieczne i zdrowe dzieciństwo. Jeśli nie zapanuje pokój i nie zwiększymy skali naszych działań, to zagrożona będzie nie tylko przyszłość tych dzieci, ale i całych społeczności. 

banner_Syria3

Zobacz również

Młodzi w Europie 2024 – warsztaty UNICEF Polska i Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce

Młodzi w Europie 2024 – warsztaty UNICEF Polska i Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce

9 czerwca 2024 odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Do wyzwań reprezentantów w nowej kadencji będzie należeć podjęcie szeregu decyzji, które będą mieć realne przełożenie na życie najmłodszych obywateli Wspólnoty.

Więcej
Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Ratyfikując Konwencję o prawach dziecka polski rząd zobowiązał się do przestrzegania zapisów tego dokumentu oraz regularnego raportowania postępów z ich realizacji. UNICEF Polska i inne organizacje pozarządowe spotkały się, aby omówić wspólne działania niezbędne do prowadzenia skutecznej polityki na rzecz dzieci.

Więcej
Jak radzić sobie ze stresem

Jak radzić sobie ze stresem

Roli rodzica może towarzyszyć prawdziwy rollercoaster uczuć — od poczucia szczęścia i miłości przez zmartwienie, niepokój, a potem znowu radość. Taka zmienność nastrojów potrafi być stresująca. Poznaj proste i sprawdzone sposoby na zmniejszenie negatywnego wpływ stresu.

Więcej