Kampania UNICEF „Tiny Stories/Małe Historie”

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UNICEF_TinyStories_Book_Cover

Ponad 200 pisarzy z całego świata pisze historie dla dzieci z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka.

Nowy Jork, 14 listopada 2016 – ponad 200 wybitnych pisarzy z całego świata bierze udział w międzynarodowej kampanii UNICEF „Tiny Stories/Małe Historie” stworzonej dla uczczenia Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka oraz 70 lat pracy UNICEF przynoszącej dzieciom pomoc i nadzieję na lepsze życie. Pisarze, wykorzystując swój talent, zwracają uwagę na ogromny problem, jakim jest niesprawiedliwość wciąż dotykająca najbiedniejsze dzieci oraz na nagminne łamanie przysługujących im praw.

Krótkimi, bo zaledwie 7-linijkowymi historiami, pisarze będą dzielili się w swoich mediach społecznościowych.

Udział w kampanii UNICEF potwierdzili pisarze z Azji, Afryki, Ameryki Południowej, Bliskiego Wschodu i Australii. Wśród nich znajdują się m.in. Paulo Coelho, Ishmael Beah, Nuruddin Farah i Chimamanda Adichie.

„Jako pisarze możemy wykorzystywać prostotę opowiadania w imię obrony różnych spraw. Poprzez tę ważną i potrzebną kampanię występujemy w obronie praw dzieci z całego świata” – powiedziała nigeryjska autorka, Chimamanda Adichie.

Wśród pisarzy są przedstawiciele wszelkich gatunków literackich, a historie zostaną opublikowane w ponad 10 językach. Najmłodszą autorką biorącą udział w kampanii UNICEF jest Michelle Nkamankeng, 7-latka z Republiki Południowej Afryki.

Kampania „Tiny Stories/Małe Historie” powstała w czasie, gdy prawa dziecka są szczególnie zagrożone. Ponad 50 milionów dzieci straciło swoje domy i rodziny lub zostało od nich oddzielonych z powodu konfliktów, ubóstwa, zmian klimatycznych, a kolejne miliony cierpią z powodu przemocy.

Około 263 miliony dzieci w wieku szkolnym nie ma dostępu do edukacji, a w poprzednim roku prawie 6 milionów dzieci poniżej 5. roku życia umarło z powodu chorób, którym jesteśmy w stanie zapobiegać.

„Szokującym jest patrzenie na to, że konflikty, brak równouprawnienia, ubóstwo i dyskryminacja mają wciąż tak ogromny wpływ na życie wielu dzieci. Mam nadzieję, że „Tiny Stories/Małe Historie” przypomną światu, że musimy podtrzymać nasze zobowiązanie wobec dzieci, których życie i przyszłość są zagrożone” powiedziała Paloma Escudero, rzecznik UNICEF.

Zobacz również

Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Ratyfikując Konwencję o prawach dziecka polski rząd zobowiązał się do przestrzegania zapisów tego dokumentu oraz regularnego raportowania postępów z ich realizacji. UNICEF Polska i inne organizacje pozarządowe spotkały się, aby omówić wspólne działania niezbędne do prowadzenia skutecznej polityki na rzecz dzieci.

Więcej
Jak radzić sobie ze stresem

Jak radzić sobie ze stresem

Roli rodzica może towarzyszyć prawdziwy rollercoaster uczuć — od poczucia szczęścia i miłości przez zmartwienie, niepokój, a potem znowu radość. Taka zmienność nastrojów potrafi być stresująca. Poznaj proste i sprawdzone sposoby na zmniejszenie negatywnego wpływ stresu.

Więcej
Jak rodzic może zadbać o siebie

Jak rodzic może zadbać o siebie

Rodzicielstwo jest trudne. To praca na pełen etat i wielu rodziców przedkłada dobro rodziny nad swoje własne. Warto być jednak świadomym, że zaspokojenie swoich własnych potrzeb psychicznych i fizycznych korzystnie wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale także na samopoczucie naszych dzieci.

Więcej