Klęska głodu w Sudanie Południowym

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UN053451_Med-Res

Dżuba, 20 lutego 2017 r. – UNICEF, WFP (Światowy Program Żywnościowy) i FAO (Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa) ogłosiły dziś stan klęski głodu w niektórych regionach Sudanu Południowego, gdzie z powodu niedożywienia cierpi 100 000 osób, a kolejny milion ludzi jest zagrożonych niedożywieniem.

Oficjalne ogłoszenie klęski głodu oznacza, że ludzie już zaczęli umierać z powodu niedożywienia. W tej chwili głód dotyka niektóre obszary regionu Unity w północno-centralnej części kraju.

Organizacje podkreślają, że pilnej pomocy żywnościowej wymaga 4,9 mln osób w Sudanie Południowym, czyli ponad 40% mieszkańców kraju. Liczba ta może wzrosnąć do 5,5 mln w okresie szczytowym pory suchej, która przypada w lipcu.

Obecna sytuacja żywnościowa w Sudanie Południowym jest najgorsza od czasu wybuchu konfliktu trzy lata temu. Skalę niedożywienia powiększają przymusowe przesiedlenia, ograniczony dostęp do opieki medycznej i sanitariatów.

Nasilenie walk od lipca 2016 r. spowodowało zniszczenie pól, zbiorów i systemu produkcji żywności nawet w regionach, w których sytuacja wcześniej była stabilna. Do obecnego stanu przyczynił się też wzrost inflacji o nawet 800% w skali rok do roku. Sytuacja na obszarach wiejskich stała się nie do zniesienia, a w miastach ludzie z trudem radzą sobie z rosnącymi cenami podstawowych produktów.

UNICEF, FAO i WFP wraz z organizacjami partnerskimi niosą pomoc od początku konfliktu. Pomoc humanitarna dostarczana w 2016 r. m.in.: w regionie Północny Bahr el Ghazal zmniejszyła ryzyko głodu na tych obszarach.

W 2017 r. UNICEF planuje objąć leczeniem 207 000 dzieci cierpiących z powodu ciężkiego ostrego niedożywienia.

Robimy wszystko, aby dotrzeć do najbardziej odległych miejsc w kraju, gdzie dzieci i ich rodziny cierpią z głodu. Oprócz dostarczania żywności terapeutycznej, szczepimy dzieci i umożliwiamy dostęp do czystej wody oraz sanitariatów.

Sytuacja może ulec poprawie w ciągu najbliższych miesięcy, o ile odpowiednia pomoc będzie docierała regularnie. Konieczne jest więc zwiększenie skali dotychczasowych działań. Niezbędny jest również nieograniczony dostęp do osób cierpiących z głodu albo zagrożonych niedożywieniem.

Zobacz również

Młodzi w Europie 2024 – warsztaty UNICEF Polska i Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce

Młodzi w Europie 2024 – warsztaty UNICEF Polska i Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce

9 czerwca 2024 odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Do wyzwań reprezentantów w nowej kadencji będzie należeć podjęcie szeregu decyzji, które będą mieć realne przełożenie na życie najmłodszych obywateli Wspólnoty.

Więcej
Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Ratyfikując Konwencję o prawach dziecka polski rząd zobowiązał się do przestrzegania zapisów tego dokumentu oraz regularnego raportowania postępów z ich realizacji. UNICEF Polska i inne organizacje pozarządowe spotkały się, aby omówić wspólne działania niezbędne do prowadzenia skutecznej polityki na rzecz dzieci.

Więcej
Jak radzić sobie ze stresem

Jak radzić sobie ze stresem

Roli rodzica może towarzyszyć prawdziwy rollercoaster uczuć — od poczucia szczęścia i miłości przez zmartwienie, niepokój, a potem znowu radość. Taka zmienność nastrojów potrafi być stresująca. Poznaj proste i sprawdzone sposoby na zmniejszenie negatywnego wpływ stresu.

Więcej