Ochrona środowiska, edukacja, zdrowie i kształtowanie kluczowych kompetencji to najważniejsze kwestie, które martwią młodych ludzi w Unii Europejskiej

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
Bruksela, Polscy młodzi przedstawiciele na spotkaniu w Parlamencie Europejskim z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka

Bruksela, 20 listopada 2018 r. - W Parlamencie Europejskim spotkało się dziś ponad 700 młodych ludzi z różnych części Europy, którzy dyskutowali o swojej przyszłości w Unii Europejskiej. W spotkaniu uczestniczyli także młodzi przedstawiciele z Polski.

Jako najważniejsze problemy młodzi ludzie zidentyfikowali kwestie związane z ochroną środowiska, powszechnym dostępem do wysokiej jakości edukacji i ochrony zdrowia oraz dostosowaniem systemu edukacji tak, aby pozwalał kształtować w nich kluczowe kompetencje niezbędne w przyszłości. Młodzi ludzie spotkali się z przedstawicielami Parlamentu Europejskiego, którym zaprezentowali powyższe kwestie i wspólnie dyskutowali nad możliwościami ich rozwiązania.
Dzisiaj w Unii Europejskiej żyje co najmniej 100 milionów dzieci i nastolatków, którzy mają prawo prezentować swoje stanowisko odnośnie decyzji, które wpływają na ich przyszłość, zaznacza Zastępca Dyrektora Generalnego UNICEF - Charlotte Petri Gornitzka, która uczestniczy w spotkaniu w Brukseli. Parlament Europejski otworzył dziś swoje drzwi dla młodych osób, aby rozpocząć dyskusję nad przyszłością Europy. Cieszę się, że możemy w tym uczestniczyć.

Głos młodych ludzi w Parlamencie Europejskim wybrzmiał tym mocniej, że dziś obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka, który jest także rocznicą uchwalenia najważniejszego dokumentu stanowiącego o prawach najmłodszych – Konwencji o prawach dziecka. Jest to dzień, w którym uwaga wszystkich powinna być skierowana na dzieci i ich prawa.

W ramach obchodów tego dnia, w Parlamencie Europejskim UNICEF zaprezentował wyniki badania „Europa, jakiej chcą dzieci” przygotowanego wspólnie z Eurochild. Wynika z niego, że 68% badanych dzieci i nastolatków z ponad 20 europejskich państw, jest otwartych i ciekawych osób innej narodowości mieszkających w ich kraju, 74% uważa, że szkoła w niewystarczającym stopniu przygotowuje ich do dorosłego życia, a 53% martwi perspektywa problemu ze znalezieniem pracy w przyszłości.

W tym roku UNICEF z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka zorganizował światową akcję #GoBlue, w ramach której zaprasza wszystkich do podpisania petycji, mającej na celu wsparcie praw dziecka na świecie: unicef.org/world-childrens-day

Zobacz również

Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Ratyfikując Konwencję o prawach dziecka polski rząd zobowiązał się do przestrzegania zapisów tego dokumentu oraz regularnego raportowania postępów z ich realizacji. UNICEF Polska i inne organizacje pozarządowe spotkały się, aby omówić wspólne działania niezbędne do prowadzenia skutecznej polityki na rzecz dzieci.

Więcej
Jak radzić sobie ze stresem

Jak radzić sobie ze stresem

Roli rodzica może towarzyszyć prawdziwy rollercoaster uczuć — od poczucia szczęścia i miłości przez zmartwienie, niepokój, a potem znowu radość. Taka zmienność nastrojów potrafi być stresująca. Poznaj proste i sprawdzone sposoby na zmniejszenie negatywnego wpływ stresu.

Więcej
Jak rodzic może zadbać o siebie

Jak rodzic może zadbać o siebie

Rodzicielstwo jest trudne. To praca na pełen etat i wielu rodziców przedkłada dobro rodziny nad swoje własne. Warto być jednak świadomym, że zaspokojenie swoich własnych potrzeb psychicznych i fizycznych korzystnie wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale także na samopoczucie naszych dzieci.

Więcej