Ponad 40% dzieci-uchodźców syryjskich w Turcji nie chodzi do szkoły

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę.
UN048841_Med-Res

Nowy Jork/Gaziantep, Turcja, 19 stycznia 2017 r. – Ponad 40% dzieci-uchodźców syryjskich w wieku szkolnym mieszkających w Turcji pozostaje poza systemem edukacji. To 380 000 dzieci. Obecnie niemal pół miliona dzieci z Syrii żyjących w Turcji chodzi do szkół. Od czerwca ubiegłego roku ta liczba wzrosła o 50%.

Dziś jest więcej dzieci-uchodźców syryjskich w Turcji, które chodzą do szkoły niż tych, które do niej nie chodzą, powiedział Justin Forsyth, Zastępca Dyrektora Generalnego UNICEF. Taką sytuację mamy pierwszy raz od początku konfliktu w Syrii.

Gratulujemy Turcji tego ogromnego osiągnięcia. Ale dopóki nie zainwestujemy więcej środków, dopóty będzie istniało realne zagrożenie, że całe pokolenie syryjskich dzieci będzie pozbawione umiejętności niezbędnych w przyszłości do odbudowy swojego kraju.

W Turcji przebywa obecnie ponad 1,2 mln dzieci-uchodźców. To najwyższa liczba na świecie.

We współpracy z tureckim rządem, UNICEF pomaga wzmacniać system edukacji, zwiększać do niej dostęp oraz poprawiać jakość kształcenia dzieci syryjskich i tureckich najbardziej narażonych na wykluczenie. 

UN048825_Med-Res

Od 2013 r. UNICEF pomógł zbudować, odnowić lub wyposażyć niemal 400 szkół oraz przeszkolić 20 000 nauczycieli-wolontariuszy z Syrii. Około 13 000 nauczycieli otrzymuje comiesięczne drobne wynagrodzenie.

W całym regionie 2,7 mln dzieci syryjskich nie chodzi do szkoły. Większość z nich żyje w Syrii, kraju od niemal sześciu lat ogarniętego wojną.

300 000 dzieci w Syrii mieszka w 15 miejscowościach, do których dostęp jest blokowany przez wszystkie strony konfliktu, a kolejne 2 miliony żyje na obszarach przeważnie odciętych od pomocy humanitarnej. Wśród nich 700 000 dzieci mieszka na obszarach kontrolowanych przez tzw. Państwo Islamskie.

banner_Syria3

Zobacz również

Młodzi w Europie 2024 – warsztaty UNICEF Polska i Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce

Młodzi w Europie 2024 – warsztaty UNICEF Polska i Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce

9 czerwca 2024 odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Do wyzwań reprezentantów w nowej kadencji będzie należeć podjęcie szeregu decyzji, które będą mieć realne przełożenie na życie najmłodszych obywateli Wspólnoty.

Więcej
Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Ratyfikując Konwencję o prawach dziecka polski rząd zobowiązał się do przestrzegania zapisów tego dokumentu oraz regularnego raportowania postępów z ich realizacji. UNICEF Polska i inne organizacje pozarządowe spotkały się, aby omówić wspólne działania niezbędne do prowadzenia skutecznej polityki na rzecz dzieci.

Więcej
Jak radzić sobie ze stresem

Jak radzić sobie ze stresem

Roli rodzica może towarzyszyć prawdziwy rollercoaster uczuć — od poczucia szczęścia i miłości przez zmartwienie, niepokój, a potem znowu radość. Taka zmienność nastrojów potrafi być stresująca. Poznaj proste i sprawdzone sposoby na zmniejszenie negatywnego wpływ stresu.

Więcej