Światowe Forum Edukacyjne: 120 mln dzieci na świecie nie chodzi do szkoły

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UNI181858

Incheon, Korea Południowa – 120 mln dzieci na świecie nie chodzi do szkoły. 57 mln dzieci nie ma dostępu do edukacji na poziomie podstawowym, a 63 mln na poziomie średnim. Według Education for All Global Monitoring Report opublikowanego w tym roku przez UNESCO, około 781 mln osób dorosłych jest niepiśmiennych. Szacuje się, że zapewnienie powszechnej edukacji przedszkolnej i szkolnej do 2030 r. to koszt 22 mld dolarów rocznie.

W 2015 r. mija termin realizacji Milenijnych Celów Rozwoju. Dlatego od 19 do 22 maja w Incheon, w Korei Południowej, trwa Światowe Forum Edukacyjne. Forum stanowi okazję do podsumowania osiągnięć ostatnich 15 lat. Zgromadziło ponad 130 przedstawicieli rządów państw z całego świata, laureatów Nagrody Nobla, przedstawicieli organizacji międzynarodowych i pozarządowych, naukowców i środowisko akademickie, a także przedstawicieli sektora prywatnego. Sekretarz Generalny ONZ, Ban Ki-moon witając 1500 uczestników Forum, powiedział: Edukacja chroni prawa człowieka. Jest również niezbędna do walki z ekstremizmem rodzącym przemoc.

Celem Forum jest opracowanie globalnego planu działań na rzecz edukacji do 2030 r. Aby zapewnić równe szanse edukacyjne dla wszystkich, państwa i organizacje biorące udział w Forum zaproponują sposób koordynacji, finansowania i monitorowania działań na rzecz edukacji na poziomie globalnym, regionalnym i narodowym.

Wspólne wysiłki podejmowane w ciągu ostatnich 15 lat zaowocowały ogromnym postępem w dziedzinie edukacji. Liczba dzieci mających dostęp do edukacji wzrosła o 76 milionów od 2000 do 2012 roku. W tym samym okresie około 67 mln dzieci więcej zostało objętych edukacją przedszkolną, a 50 mln edukacją podstawową.  

Każde dziecko zasługuje na szansę w życiu. Przede wszystkim na możliwość  nauki. Kiedy nie zapewniamy dzieciom równego dostępu do edukacji, pozbawiamy przyszłe pokolenia możliwości społecznego i ekonomicznego rozwoju. Dając każdemu dziecku szansę do nauki, dajemy mu narzędzie do budowania lepszego świata,powiedział Anthony Lake, Dyrektor Generalny UNICEF.

*****

Więcej informacji o Światowym Forum Edukacyjnym:http://en.unesco.org/world-education-forum-2015/

Zobacz również

UNICEF Polska podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach

UNICEF Polska podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach

Współczesna dynamiczna i złożona rzeczywistość gospodarcza coraz częściej pokazuje, że efektywnie prowadzony biznes powinien brać pod uwagę także kwestie społeczne i humanitarne. O wzajemnych benefitach dobrze zbudowanych i starannie prowadzonych relacji sektora pozarządowego oraz świata biznesu mówić będzie Renata Bem, Dyrektor Generalna UNICEF Polska, podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który odbędzie się w dniach 7-9 maja 2024 r. w Katowicach.

Więcej
Drugi sezon podcastu UNICEF o zdrowiu psychicznym już dostępny na platformie Spotify

Drugi sezon podcastu UNICEF o zdrowiu psychicznym już dostępny na platformie Spotify

Na platformie Spotify jest już dostępny drugi sezon podcastu UNICEF, pt. „W Mojej Głowie”. Ten sezon, oparty na programie Self-Help Plus (SH+) Światowej Organizacji Zdrowia, oferuje młodym ludziom praktyczne narzędzia do radzenia sobie ze stresem i promowania zdrowia psychicznego.

Więcej
3 choroby, które nadal zagrażają dzieciom

3 choroby, które nadal zagrażają dzieciom

Szczepionki są jednym z największych osiągnięć w dziedzinie medycyny. Za ich pomocą możemy chronić dzieci m.in. przed cholerą, malarią i polio. Dzięki szczepieniom najmłodsi mogą dorastać w zdrowiu i prawidłowo się rozwijać. Mimo to po raz pierwszy od 30 lat jesteśmy świadkami największego trwałego spadku wyszczepialności wśród dzieci.

Więcej