UNICEF ostrzega: Kryzys związany z uchodźcami i migrantami w Europie będzie się pogarszał, jeśli nie zapewnimy pomocy humanitarnej w Syrii i całym...

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UNI195369

Nowy Jork, 10 września 2015 r. – Kryzys w Europie będzie się tylko pogarszał, jeśli nie zostaną podjęte większe wysiłki na rzecz zakończenia konfliktu w Syrii. Miliony ludzi poszkodowanych przez ten kryzys potrzebuje natychmiastowej pomocy humanitarnej.

Każdy Syryjczyk, z którym rozmawiałem, powiedział, że nie uciekałby z kraju, gdyby czuł się tam bezpiecznie, mógł żyć w pokoju i był traktowany z godnością,

powiedział Peter Salama, Dyrektor Regionalny UNICEF ds. Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Aby dotrzeć do Europy, ryzykują życie swoje i swoich dzieci. Nie mają jednak innego wyjścia, bo w Syrii obecnie nie ma dla nich przyszłości.

Na skutek konfliktu w Syrii 16 milionów osób zostało poszkodowanych, z czego niemal połowa to dzieci. Wszyscy potrzebują natychmiastowej pomocy humanitarnej, ochrony, opieki medycznej, dostępu do czystej wody, sanitariatów i edukacji.

Według szacunków UNICEF 2 miliony dzieci w Syrii nie chodzi do szkoły. Jednocześnie w ciągu ostatnich miesięcy nawet 5 milionów ludzi mieszkających w miastach na terenie całego kraju ucierpiało z powodu długotrwałego braku wody. Według Światowej Organizacji Zdrowia, w Syrii ponad połowa szpitali publicznych nie funkcjonuje wcale lub działa tylko częściowo.
 
Od wybuchu konfliktu w Syrii niemal 5 lat temu, z kraju uciekły ponad 4 miliony Syryjczyków, w tym połowa to dzieci.

Ostatnie dane Unii Europejskiej wskazują, że największa grupa uchodźców docierająca do Europy w 2015 r. pochodzi z Syrii. Obecnie podejmowane są liczne wysiłki na rzecz wsparcia osób, które pokonały tak długą i niebezpieczną podróż, aby dotrzeć do Europy. Jednak państwa sąsiadujące z Syrią nadal potrzebują pomocy. Najwięcej uchodźców syryjskich przebywa w Turcji. Jest to dom dla niemal 2 milionów Syryjczyków, czyli liczby ponad trzykrotnie większej niż na początku 2014 r. W Libanie, w którym populacja sięga 4,8 milionów osób przyjęto 1,1 miliona syryjskich uchodźców. W tym samym czasie w Jordanii przebywa 630 000 zarejestrowanych uchodźców.

UNI142064

Niestety finansowanie pomocy humanitarnej dla osób poszkodowanych przez konflikt w Syrii nie nadąża za potrzebami.

W 2015 r. UNICEF apeluje o fundusze w wysokości 903 mln dolarów. Jest to suma, która pozwoli na dostarczenie pomocy i prowadzenie niezbędnych działań w Syrii i państwach sąsiednich. W chwili UNICEF dysponuje zaledwie połową tej kwoty.

Zobacz również

Młodzi w Europie 2024 – warsztaty UNICEF Polska i Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce

Młodzi w Europie 2024 – warsztaty UNICEF Polska i Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce

9 czerwca 2024 odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Do wyzwań reprezentantów w nowej kadencji będzie należeć podjęcie szeregu decyzji, które będą mieć realne przełożenie na życie najmłodszych obywateli Wspólnoty.

Więcej
Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Ratyfikując Konwencję o prawach dziecka polski rząd zobowiązał się do przestrzegania zapisów tego dokumentu oraz regularnego raportowania postępów z ich realizacji. UNICEF Polska i inne organizacje pozarządowe spotkały się, aby omówić wspólne działania niezbędne do prowadzenia skutecznej polityki na rzecz dzieci.

Więcej
Jak radzić sobie ze stresem

Jak radzić sobie ze stresem

Roli rodzica może towarzyszyć prawdziwy rollercoaster uczuć — od poczucia szczęścia i miłości przez zmartwienie, niepokój, a potem znowu radość. Taka zmienność nastrojów potrafi być stresująca. Poznaj proste i sprawdzone sposoby na zmniejszenie negatywnego wpływ stresu.

Więcej