UNICEF: Przestańcie bombardować szkoły i szpitale!

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UN018882_Med-Res

Oświadczenie Geerta Cappelaere, Dyrektora Regionalnego UNICEF ds. Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej

 
Amman, listopad 2016 r. – To był straszny tydzień dla syryjskich dzieci, które żyją i umierają pod nieustannym ostrzałem szkół, domów i szpitali.

Celem ataków były szpitale we wschodnim Aleppo i Idlib. Tylko na skutek ataków na szkoły w Aleppo i Al-Ghuta zginęło 9 dzieci.

Wszyscy widzieliśmy obrazy z atakowanego szpitala al-Bayan. Przerażone matki zabierające dzieci do piwnic, chore noworodki wyciągane z inkubatorów, aby zapewnić im bezpieczeństwo.

We wschodnim Aleppo nie ma już ani jednego funkcjonującego szpitala. Przebywa tam obecnie ponad 100 000 dzieci. W oblężonym mieście są narażone na codzienne ataki. Kurczą się zapasy żywności oraz leków.

Dzieci nie powinny umierać w szpitalach z powodu bombardowania. Nie powinny też ginąć w szkołach. W jednej ze szkół w Aleppo dzieci miały właśnie lekcje tańca, kiedy ich podwórko zostało ostrzelane z moździerza. Ostrzelana została również szkoła w okolicach Damaszku, gdzie zginęła jedna dziewczynka, a 15 zostało rannych. Dziewczęta miały w tym czasie lekcję matematyki. Ponadto 3 dzieci zostało rannych na skutek ataku na dwie szkoły w Idlib.

UN029879_Med-Res

Tylko w tym roku ONZ potwierdził 84 ataki na szkoły na terenie całej Syrii. Na ich skutek 69 dzieci zginęło, a wiele zostało rannych.

Strony konfliktu muszą przestać bombardować szkoły, szpitale i infrastrukturę cywilną. To są działania sprzeczne z prawem międzynarodowym i mogą stanowić zbrodnie wojenne.

Nie pozostaje już wiele słów, które wyraziłyby nasze oburzenie. Zastanawiamy się, czy wszyscy ci, którzy są odpowiedzialni za te ataki mają słowa usprawiedliwienia dla swoich czynów.

Pomóc można wchodząc na stronę unicef.pl/syria i przekazując darowiznę.

Zobacz również

Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Ratyfikując Konwencję o prawach dziecka polski rząd zobowiązał się do przestrzegania zapisów tego dokumentu oraz regularnego raportowania postępów z ich realizacji. UNICEF Polska i inne organizacje pozarządowe spotkały się, aby omówić wspólne działania niezbędne do prowadzenia skutecznej polityki na rzecz dzieci.

Więcej
Jak radzić sobie ze stresem

Jak radzić sobie ze stresem

Roli rodzica może towarzyszyć prawdziwy rollercoaster uczuć — od poczucia szczęścia i miłości przez zmartwienie, niepokój, a potem znowu radość. Taka zmienność nastrojów potrafi być stresująca. Poznaj proste i sprawdzone sposoby na zmniejszenie negatywnego wpływ stresu.

Więcej
Jak rodzic może zadbać o siebie

Jak rodzic może zadbać o siebie

Rodzicielstwo jest trudne. To praca na pełen etat i wielu rodziców przedkłada dobro rodziny nad swoje własne. Warto być jednak świadomym, że zaspokojenie swoich własnych potrzeb psychicznych i fizycznych korzystnie wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale także na samopoczucie naszych dzieci.

Więcej