Milion dzieci - uchodźców z Syrii – przerażające skutki przedłużającego się kryzysu

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
Milion dzieci - uchodzcow z Syrii

Konflikt zbrojny w Syrii trwa już ponad dwa lata. Sytuacja pogarsza się. 
Ponad milion syryjskich dzieci zmuszonych zostało do opuszczenia ojczyzny.

Milion dzieci-uchodźców to nie tylko liczba. To dzieci wygnane z domów, rozdzielone z rodzinami, dzieci, których dramat zaczynamy rozumieć dopiero teraz - powiedział Anthony Lake, Dyrektor Generalny UNICEF. Wszyscy powinniśmy się wstydzić, ponieważ podczas, gdy my pracujemy, aby ulżyć ich cierpieniu, świat unika odpowiedzialności za te dzieci. Powinniśmy zadać sobie pytanie, jak długo jeszcze możemy sprawiać zawód dzieciom w Syrii – dodał A. Lake.

Walczymy o przeżycie i dobrobyt całej generacji niewinnych dzieci - powiedział António Guterres, Wysoki Komisarz NZ ds. Uchodźców. Młodzi ludzie w Syrii tracą domy, członków rodziny, przyszłość. Nawet po bezpiecznym przekroczeniu granicy są wstrząśnięci, załamani i pozbawieni nadziei.

Według tych dwóch organizacji połowę uchodźców z Syrii stanowią dzieci. Większość z nich znajduje się w Libanie, Jordanii, Turcji, Iraku i Egipcie. Coraz więcej Syryjczyków ucieka do Afryki Północnej i Europy. Według ostatnich szacunków ponad 740 tys. to dzieci-uchodźcy poniżej 11. roku życia. W Syrii, według doniesień biura Wysokiego Komisarza NZ ds. Uchodźców, ok. 7 tys. dzieci poniosło śmierć w wyniku konfliktu. UNHCR i UNICEF szacują, że ponad 2 mln dzieci zostało przesiedlonych wewnątrz kraju. 

Obrażenia, strach, stres i traumatyczne przeżycia u tak wielu dzieci to tylko część skutków kryzysu. Obydwie organizacje podkreślają liczne zagrożenia dla dzieci-uchodźców, takie jak zmuszanie dzieci do pracy, przedwczesne małżeństwa, wykorzystanie seksualne i przemyt dzieci.

UNHCR i UNICEF przeprowadzają największą operację humanitarną w historii, organizując pomoc dla milionów potrzebujących rodzin i dzieci.

Przykładem takiej pomocy są akcje szczepień przeprowadzone w tym roku przez UNICEF i jego partnerów w państwach sąsiadujących z Syrią, w których przebywają uchodźcy. Dzięki nim 1,3 mln dzieci- uchodźców oraz mieszkańców krajów pomagających Syryjczykom zostało zaszczepionych przeciw odrze; 167 tys. dzieci otrzymało pomoc psychologiczną oraz socjalną; ponad 118 tys. dzieci zyskało możliwość kontynuowania edukacji, a ponad 222 tys. ludzi otrzymało dostęp do wody.

UNHCR zarejestrował milion dzieci, dzięki czemu potwierdzona została ich tożsamość. UNHCR dba o zapewnienie wszystkim uchodźcom , w tym dzieciom, bezpiecznego schronienia. Jednak, jak zgodnie potwierdzają obydwie agendy, wciąż wiele pozostaje do zrobienia. Na zrealizowanie Regionalnego Planu Pomocy Uchodźcom, który zakłada zaspokojenie najpilniejszych potrzeb uchodźców do grudnia tego roku, potrzeba aż 3 mld USD. Dotychczas udało się zebrać zaledwie 38% tej kwoty.

W związku z kryzysem Syria potrzebuje co najmniej 5 mld USD, aby móc przeznaczyć je na najistotniejsze potrzeby związane z edukacją, opieką zdrowotną oraz ochroną dzieci, także tych mieszkających w społecznościach udzielających schronienia uchodźcom. Wciąż potrzeba środków na usprawnienie systemu rozpoznawania najbardziej narażonych dzieci–uchodźców i zapewnienia im odpowiedniej pomocy. Zbiórka funduszy tylko częściowo rozwiązuje problemy, z jakimi zmagają się dzieci.

Do czasu znalezienia sposobu na zażegnanie kryzysu, strony konfliktu powinny przestać angażować w niego ludność cywilną, a także rekrutować dzieci. Dzieci oraz ich rodziny muszą mieć możliwość bezpiecznego opuszczenia Syrii, a granice muszą pozostać otwarte, aby mogli je przekroczyć bez narażania życia.

Ci, którzy nie stosują się do tych warunków, w świetle międzynarodowego prawa powinni ponieść odpowiedzialność za swoje czyny, zgodnie twierdzą obie organizacje.

Pomagam teraz!

Zobacz również

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Rozłąki z dzieckiem mogą być bolesne zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Czasami jednak rozstanie może wywoływać u dziecka niepokój i uczucie zmartwienia. 

Więcej
Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Mowa nienawiści ma długą historię, ale rozwój internetu przyczynił się do tego, jak duży może mieć ona zasięg. Czy to osobiście, czy w przestrzeni online, prawie wszystkie dzieci i młodzież zetkną się kiedyś z mową nienawiści. Warto, abyś jako rodzic porozmawiał z dzieckiem o mowie nienawiści, aby pomóc mu ją rozpoznać i uświadomić go, co może zrobić, gdy się z nią zetknie.

Więcej
Młodzi pytają o zdrowie psychiczne

WIDEO - Młodzi pytają o zdrowie psychiczne

Doktor Hina, ze Szpitala Dziecięcego w Nowym Jorku, odpowiada na pytania młodych osób dotyczące profilaktyki zdrowia psychicznego.

Więcej