Jak być dla siebie lepszym?

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę.

1. Uważaj na słowa

1.png

Oceniamy siebie samych, często nie zdając sobie z tego sprawy. Ocena ta jednak wpływa na to jak się czujemy i jak się zachowujemy. Może ona dotyczyć naszego wyglądu, tego co robimy, albo tego czego nie robimy. Następnym razem, kiedy powiesz/pomyślisz o sobie w sposób negatywny, zatrzymaj się i zastanów się, czy powiedziałbyś to kiedykolwiek bliskiej ci osobie?

2. Rzuć wyzwanie swojemu wewnętrznemu krytykowi 

2.png

Pomyśl o krytycznych rzeczach, które myślisz na swój temat i wyobraź sobie, że ktoś w ten sposób wyraża się o twoim przyjacielu. Jak byś zareagował w jego obronie? Stań w obronie siebie w taki sam sposób. Na początku może się to wydawać nieco dziwne i niezręczne, ale im częściej będziesz  praktykować, tym bardziej naturalne się to dla ciebie stanie.

3. Bądź dla siebie wsparciem

3.png

Często podziwiamy siłę innych, a sami mamy tendencję do niedoceniania swojej wartości i dobrych cech. Poświęć chwilę, aby pomyśleć o tym, co w sobie lubisz i cenisz. Zrób listę tych cech w telefonie i z czasem ją rozbudowuj.

4. Zadbaj o siebie

4.png

Tak jak zdrowie fizyczne, zdrowie psychiczne wymaga ćwiczeń, troski a czasem profesjonalnej pomocy. Zadbaj o swój sen i sposób odżywiania, uprawiaj aktywność fizyczną i regularnie rób rzeczy, które sprawiają ci radość. Zastanów się, które osoby w twoim życiu sprawiają, że staje się ono lepsze i nie wahaj się ich prosić o wsparcie, jeśli go potrzebujesz. 

Zobacz również

3 choroby, które nadal zagrażają dzieciom

3 choroby, które nadal zagrażają dzieciom

Szczepionki są jednym z największych osiągnięć w dziedzinie medycyny. Za ich pomocą możemy chronić dzieci m.in. przed cholerą, malarią i polio. Dzięki szczepieniom najmłodsi mogą dorastać w zdrowiu i prawidłowo się rozwijać. Mimo to po raz pierwszy od 30 lat jesteśmy świadkami największego trwałego spadku wyszczepialności wśród dzieci.

Więcej
Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Rozłąki z dzieckiem mogą być bolesne zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Czasami jednak rozstanie może wywoływać u dziecka niepokój i uczucie zmartwienia. 

Więcej
Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Mowa nienawiści ma długą historię, ale rozwój internetu przyczynił się do tego, jak duży może mieć ona zasięg. Czy to osobiście, czy w przestrzeni online, prawie wszystkie dzieci i młodzież zetkną się kiedyś z mową nienawiści. Warto, abyś jako rodzic porozmawiał z dzieckiem o mowie nienawiści, aby pomóc mu ją rozpoznać i uświadomić go, co może zrobić, gdy się z nią zetknie.

Więcej