UNICEF alarmuje – dzieci cierpią na granicach

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę.
UNI196199

Pogarszająca się sytuacja w punktach granicznych rozmieszczonych na szlaku prowadzącym przez Bałkany, a zwłaszcza w Byłej Jugosłowiańskiej Republice Macedonii i w Grecji sprawia, że tysiące dzieci zostają same. Pozbawione opieki, narażone są na stres, przemoc i brak dostępu do pomocy medycznej, mówi UNICEF.

Na skutek chaosu panującego na granicach dzieci zmuszone są do spania na dworze już ponad tydzień.  

Nie mają dostępu do podstawowych urządzeń sanitarnych i odpowiedniej żywności. Rodzinom grozi rozdzielenie, a dzieci przez wiele godzin pozostają poza ośrodkami tranzytowymi lub w pociągach, bez wyraźnej informacji dotyczącej tego, gdzie mają się udać.

„Widzę małe dzieci, poniżej piątego roku życia, które utknęły pomiędzy dwoma płotami” mówi Jesper Jensen, specjalista ds. sytuacji kryzysowych w Gevgelijia, w Byłej Jugosłowiańskiej Republice Macedonii. „Nie mogą iść dalej i nie mogą zawrócić – potrzebują schronienia, odpoczynku i informacji na temat tego, co je czeka.”

Z powodu szybko zmieniającej się sytuacji UNICEF zwiększa zasięg swoich działań pomocowych w punktach tranzytowych w Byłej Jugosłowiańskiej Republice Macedonii. Pomoc obejmuje zapewnienie dostępu do czystej wody i sanitariatów, zwłaszcza najmłodszym dzieciom, a także dostarczenie zestawów higienicznych i żywności.

UNICEF ponownie wzywa rządy państw do podjęcia spójnych, skoordynowanych działań na głównych szlakach migracyjnych i w krajach docelowych. Żadne dziecko nie powinno spać na ulicy, bez dostępu do podstawowych usług.

Zobacz również

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Rozłąki z dzieckiem mogą być bolesne zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Czasami jednak rozstanie może wywoływać u dziecka niepokój i uczucie zmartwienia. 

Więcej
Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Mowa nienawiści ma długą historię, ale rozwój internetu przyczynił się do tego, jak duży może mieć ona zasięg. Czy to osobiście, czy w przestrzeni online, prawie wszystkie dzieci i młodzież zetkną się kiedyś z mową nienawiści. Warto, abyś jako rodzic porozmawiał z dzieckiem o mowie nienawiści, aby pomóc mu ją rozpoznać i uświadomić go, co może zrobić, gdy się z nią zetknie.

Więcej
Młodzi pytają o zdrowie psychiczne

WIDEO - Młodzi pytają o zdrowie psychiczne

Doktor Hina, ze Szpitala Dziecięcego w Nowym Jorku, odpowiada na pytania młodych osób dotyczące profilaktyki zdrowia psychicznego.

Więcej