WHO i UNICEF ostrzegają: spada liczba zaszczepionych dzieci

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
UNI346889

Genewa/Nowy Jork, sierpień 2020 r.

WHO i UNICEF apelują o natychmiastowe szczepienie dzieci. Jeszcze przed pandemią, 14 mln dzieci rocznie nie było szczepionych. Obecny kryzys jeszcze bardziej pogorszył sytuację.

Od ponad dekady globalny poziom wyszczepialności wynosi ok. 85%. Obecnie, z powodu kryzysu wywołanego pandemią COVID-19, dostęp dzieci do ratujących życie szczepień został utrudniony. Przerwy w dostawach szczepionek i ograniczenia w przemieszczaniu się to jedne z kluczowych wyzwań, które mogą zniweczyć osiągniecia z ostatnich lat.

Wstępne dane wskazują, że w ciągu pierwszych czterech miesięcy 2020 r. znacząco zmniejszyła się liczba dzieci, które przyjęły wszystkie trzy dawki szczepionki przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi (DTP). Dzieje się tak po raz pierwszy od 28 lat.

Szczepienia to jedno z najpotężniejszych narzędzi profilaktyki w historii zdrowia publicznego. Obecnie, większa liczba dzieci jest szczepiona niż kiedykolwiek wcześniej. Niestety pandemia może zniweczyć te osiągnięcia, powiedział Dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, Dyrektor Generalny WHO. Cierpienie i śmierć dzieci, które nie otrzymały na czas rutynowych szczepień mogą okazać się znacznie poważniejszym problemem niż sam koronawirus. Tak nie musi być. Szczepionki mogą być bezpiecznie dostarczane nawet w czasie pandemii. Apelujemy do rządów państw o kontynuację ratujących życie programów szczepień ochronnych, dodaje Dyrektor Generalny WHO.

Czy grożą nam nowe epidemie?

Z powodu pandemii COVID-19, co najmniej 30 kampanii szczepień przeciwko odrze było lub jest zagrożonych odwołaniem, co może spowodować wybuch epidemii w 2020 r. lub w kolejnych latach. Większość badanych krajów zgłosiła zakłócenia w realizacji programów szczepień, wynikające z pandemii. Nawet, jeśli szczepienia są oferowane, to wiele osób niechętnie wychodzi z domu. Przyczyną tej sytuacji są też przerwy w transporcie, trudności ekonomiczne, ograniczenia w przemieszczaniu się lub obawa przed narażeniem na kontakt z osobą zakażoną. W dodatku, wielu pracowników opieki medycznej zostało oddelegowanych do walki z COVID-19 lub nie mają sprzętu ochronnego.

COVID-19 sprawił, że coś, co wcześniej było tylko rutynowym szczepieniem, teraz jest ogromnym wyzwaniem. Musimy zapobiec dalszemu zmniejszaniu się liczby zaszczepionych dzieci i pilnie wznowić programy szczepień, zanim będzie za późno. Nie możemy zamienić jednego kryzysu zdrowotnego na inny, mówi Henrietta Fore, Dyrektor Generalna UNICEF.

Postęp w docieraniu ze szczepieniami utknął w martwym punkcie jeszcze przed pandemią. Prawdopodobieństwo, że dziecko urodzone dziś, zostanie zaszczepione wszystkimi rekomendowanymi globalnie szczepionkami zanim ukończy 5. rok życia, wynosi mniej niż 20%.

W 2019 r. niemal 14 mln dzieci nie zostało zaszczepionych przeciwko tak groźnym chorobom jak odra czy krztusiec. Większość z nich mieszka w Afryce, głównie w Angoli, Demokratycznej Republice Konga, Etiopii i Nigerii. Niski poziom szczepień odnotowuje także Brazylia, Indie, Indonezja, Meksyk, Pakistan i Filipiny.

Postępy i wyzwania

W ciągu ostatniej dekady niektóre regiony świata odnotowały znaczący postęp w docieraniu ze szczepieniami do swoich mieszkańców. W Azji Południowej odsetek zaszczepionych trzecią dawką szczepionki DTP zwiększył się o 12%, zwłaszcza w Indiach, Nepalu i Pakistanie. Niestety, te osiągnięcia mogą zostać zaprzepaszczone na skutek kryzysu wywołanego pandemią COVID-19.

Sytuacja jest szczególnie niepokojąca w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach, gdzie pod względem historycznym zasięg szczepień był zawsze bardzo wysoki. Niestety, znacząco się zmniejszył w ciągu ostatniej dekady. W Brazylii, Boliwii, Haiti i Wenezueli wyszczepialność spadła o co najmniej 14%.

W Polsce funkcjonuje program „Prezenty bez Pudła”, w ramach którego można przekazać darowiznę na zakup produktu humanitarnego, np. szczepionek. Pomoc jest realna, ponieważ zakupione produkty UNICEF wysyła tam, gdzie są najbardziej potrzebne. Więcej informacji.

Zobacz również

3 choroby, które nadal zagrażają dzieciom

3 choroby, które nadal zagrażają dzieciom

Szczepionki są jednym z największych osiągnięć w dziedzinie medycyny. Za ich pomocą możemy chronić dzieci m.in. przed cholerą, malarią i polio. Dzięki szczepieniom najmłodsi mogą dorastać w zdrowiu i prawidłowo się rozwijać. Mimo to po raz pierwszy od 30 lat jesteśmy świadkami największego trwałego spadku wyszczepialności wśród dzieci.

Więcej
Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Rozłąki z dzieckiem mogą być bolesne zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Czasami jednak rozstanie może wywoływać u dziecka niepokój i uczucie zmartwienia. 

Więcej
Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Mowa nienawiści ma długą historię, ale rozwój internetu przyczynił się do tego, jak duży może mieć ona zasięg. Czy to osobiście, czy w przestrzeni online, prawie wszystkie dzieci i młodzież zetkną się kiedyś z mową nienawiści. Warto, abyś jako rodzic porozmawiał z dzieckiem o mowie nienawiści, aby pomóc mu ją rozpoznać i uświadomić go, co może zrobić, gdy się z nią zetknie.

Więcej