FaceBook

Ambasador Dobrej Woli UNICEF Ole Gunnar Solskjær wizytuje szkoły w Angoli

Mimo że wojna domowa zakończyła się już prawie 6 lat temu, wciąż wiele angolskich dzieci nie ma dostępu do edukacji. Do najważniejszych wyzwań należy odbudowa szkół, kształcenie nauczycieli i zapewnienie wszystkim dzieciom możliwości uczęszczania na zajęcia. W trakcie swojej wizyty Ole Solskjær podkreślał, że wciąż wiele jest do zrobienia, bo potrzeby są ogromne, ale jest nadzieja na przyszłość. Kampania "Szkoły dla Afryki" realizowana w ramach partnerstwa UNICEF, Fundacji Nelsona Mandeli i Hamburskiego Towarzystwa ds. Promocji Prawa Międzynarodowego i Demokracji ma pomóc zrealizować te zadania.

Szkoły na terenach wiejskich stoją przed największym wyzwaniem

Pierwszego dnia wizyty Ole Solskjær’a w szkole w Mabubas (prowicja Bengo na północy Angoli) dzieci witały Ambasadora z wielkim zaciekawieniem, ale i lekkim dystansem. W regionie tym, szczególnie na terenach wiejskich, występują duże problemy z zapewnieniem czystej wody i odpowiednich warunków sanitarnych. Szkoła, którą odwiedził piłkarz, nie była wyposażona w żadne urządzenia sanitarne, a plany dotyczące zainstalowania toalet były dopiero tworzone.

Podczas spotkania z Ambasadorem w sali szkolnej dzieci były nieco nieśmiałe. Po wyjściu na boisko wszystkie zahamowania zniknęły. Uczniowie byli bardzo poruszeni możliwością rozegrania meczu ze znanym piłkarzem. Każde dziecko, ale również i nauczyciele, chcieli zrobić sobie zdjęcie z Ambasadorem.

Szkoły w Luandzie

Drugiego dnia Ole Gunnar Solskjær pojechał odwiedzić szkoły w stolicy Angoli, Luandzie. Ogromne wrażenie zrobiła na Ambasadorze niezwykła atmosfera i dyscyplina panująca w jednej z placówek w dzielnicy Rangel. „Uczniowie byli bardzo zdyscyplinowani. Chciałbym, aby dzieci w Norwegii również takie były. W moim kraju nawet 15 minut może zająć zaprowadzenie porządku w klasie” mówił Ole.

Szkoła w dzielnicy Rangel jest wyposażona w oddzielne toalety dla dziewcząt i chłopców, oraz dla nauczycieli. Na ścianach przy wejściu do sanitariatów rozwieszone są plakaty z informacjami przypominającymi, aby myć ręce po skorzystaniu z toalety – najprostszy sposób walki z wieloma chorobami.

Na koniec swojej wizyty Ole Gunnar Solskjær apelował do uczniów, że jeśli będą pracowici i będą wkładać serce we wszystko co robią, to jest to klucz do osiągania postawionych sobie celów.

Data publikacji: 15.05.2008
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookies, z których niektóre dane mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.