FaceBook

Czy Twoje dziecko jest bezpieczne?

Drodzy Rodzice,

Wakacje to czas odpoczynku i relaksu dla dzieci. To też okres wzmożonej aktywności dzieci na świeżym powietrzu. Dlatego tak ważne jest zadbanie o bezpieczeństwo najmłodszych. Wyjeżdżając na urlop czy też puszczając swoje pociechy na rower czy nad jezioro pamiętajcie o kilku bardzo ważnych zasadach:

1. Sadzajcie dzieci na tylnym siedzeniu samochodu i przypinajcie je pasami

To, gdzie siedzi dziecko podczas jazdy samochodem i czy jest przypięte pasem ma ogromny wpływ na to, czy w razie wypadku dziecko odniesie jakieś obrażenia.

Z badań przeprowadzonych przez UNICEF w 2010 roku wynika, iż ponad 30% dzieci nie siedzi na tylnym siedzeniu auta w trakcie jazdy, a ponad 9% nie zapina pasów bezpieczeństwa!

2. Sprawdźcie czy Wasze dzieci jeżdżąc na rowerze zakładają kask

Jazda rowerem, która jest jedną z najpopularniejszych aktywności dzieci, wydaje się być niegroźnym zajęciem. Jednak to właśnie obrażenia głowy są najpoważniejsze w skutkach i mogą spowodować trwały ubytek na zdrowiu bądź też doprowadzić do śmierci!

Tymczasem ponad 78% dzieci przyznaje, że nie nosi kasku podczas jazdy rowerem.

3. Pilnujcie swoich dzieci, gdy idą pływać

Kąpiele, zabawy w wodzie to ulubiona rozrywka latem. Niestety każdego roku w Polsce dochodzi do tragicznych utonięć dzieci i młodzieży. Spowodowane to jest z jednej strony brakiem wyobraźni młodych ludzi, z drugiej zaś korzystaniem z niestrzeżonych kąpielisk. Dlatego towarzyszcie zawsze swoim dzieciom podczas wypraw nad rzekę, jezioro, morską plażę, kąpielisko…. Apelujemy, gdyż prawie 45% dzieci przyznaje, że kąpie się nie zawsze będąc pod opieką osoby dorosłej!

4. Rozmawiajcie ze swoimi dziećmi na temat zasad bezpiecznego zachowania się

Dla dzieci to właśnie rodzice są głównym źródłem wiedzy o świecie, w tym wiedzy o bezpieczeństwie. Niestety temat ten jest często pomijany w rozmowach z dziećmi, bowiem prawie 40% dzieci twierdzi, że rodzice rzadko rozmawiają z nimi na tematy związane z bezpieczeństwem. Dlatego nie zaniedbujcie tych kwestii i starajcie się jak najczęściej zwracać dzieciom uwagę na to, by dbały o swoje bezpieczeństwo.

Mamy nadzieję, że powyższe zasady przypomną Państwu o tak ważnej sprawie, jaką jest bezpieczeństwo dzieci. O badaniach UNICEF na temat bezpieczeństwa dzieci w Polsce, które stały się podstawą do powstania tego apelu przeczytają Państwo więcej tutaj

Data publikacji: 13.07.2010
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookies, z których niektóre dane mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.