FaceBook

Dlaczego wciąż borykamy się na świecie z problemem niedożywienia?

Wśród specjalistów od niedożywienia, profesor Michael Golden jest osobą powszechnie znaną. Rozpoznawalność przyniosło mu opracowanie rewolucyjnej terapii leczenia niedożywienia o tajemniczej nazwie Formuła 100 (F-100). W ramach walki z niedożywieniem, Profesor Golden od wielu lat działa wspólnie z organizacjami pozarządowymi. Współpracuje również z UNICEF i odwiedzając dotknięte klęską głodu kraje, prowadzi szkolenia dla personelu medycznego.

golden2golden1

© UNICEF/2012
Profesor Golden podczas wizyty w Mauretanii

UNICEF: Jak to się stało, że zainteresował się Pan problemem leczenia niedożywienia?

Michael Golden: Pracę jako lekarz zacząłem 40 lat temu w Irlandii Północnej. Moją specjalizacją była gastrologia. Szybko jednak zorientowałem się, że wielu pacjentów z zaburzeniami trawienia, umiera nie na skutek zdiagnozowanych u nich schorzeń układu pokarmowego, lecz z powodu niedożywienia. Był to niewątpliwie impuls, by zająć się tym tematem szerzej i dokładniej. W tym celu wyjechałem najpierw do Londynu, potem na Jamajkę. Przez 17 lat, w grupie 65 specjalistów z różnych dziedzin, badaliśmy wspólnie różne aspekty niedożywienia. Owocem tej pracy było stworzenie Formuły 100 i opracowanie dla Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) skutecznego sposobu walki z niedożywieniem.

UNICEF: Co to jest Formuła 100 i dlaczego jest tak ważna w leczeniu niedożywienia?

Michael Golden: Formuła 100 to baza dla każdego terapeutycznego pożywienia stosowanego przy leczeniu niedożywienia (mleka, wysokoenergetycznych herbatników, pasty orzechowej i innych). Przy jej opracowywaniu zrobiliśmy wszystko, by stworzyć skuteczny produkt do jak najprostszego użycia. Teraz pielęgniarka musi tylko otworzyć opakowanie żywności terapeutycznej i podać je choremu dziecku. To wszystko brzmi bardzo prosto, ale proszę pamiętać, że stoi za tym 17 lat badań naukowych!

uni125787uni87630

© UNICEF/2012
Gotowa do spożycia żywność terapeutyczna oparta na Formule 100 dostarczana przez UNICEF potrzebującym dzieciom

UNICEF: Dlaczego wciąż borykamy się na świecie z problemem niedożywienia?

Michael Golden: Żaden kraj nie wyeliminuje tego problemu, dopóki nie wejdzie na drogę wzrostu gospodarczego i nie poprawi się wymiana dóbr i usług. Niedożywienie dotyka głównie najuboższych, a lekarstwo na ten problem znają lekarze, wywodzący się zazwyczaj z klasy średniej i elit. Jeśli nie poprawi się dostępność potrzebujących do odpowiedniego leczenia, problem ten pozostanie nierozwiązany.

UNICEF: Co można zrobić, by pomóc wyeliminować niedożywienie?

Michael Golden: Uważam, że w tym momencie powinniśmy skupić się na poprawie dostępności do pomocy medycznej w trudno dostępnych regionach świata. Musimy szkolić personel medyczny, który niestety nie zawsze dysponuje wystarczającą wiedzą. Ale przede wszystkim, musimy ułatwić dostęp do pomocy medycznej ludziom najbiedniejszym.

UNICEF: Dziękujemy za rozmowę.


W leczeniu niedożywienia UNICEF od lat stosuje bardzo skuteczną i łatwą w użyciu żywność terapeutyczną stworzoną na podstawie F-100. Jest to tzw. Plumpy’nut , specjalna pasta z orzeszków ziemnych, która pomaga dzieciom szybko odzyskać siły i prawidłową wagę. Plumpy’nut dostarczany jest również najbiedniejszym dzieciom w Rogu Afryki. UNICEF szacuje, że natychmiastowej pomocy w regionie potrzebuje wciąż 872 tys. z nich. Dlatego prosimy o Twoje dalsze wsparcie. Wpłacając darowiznę ratujesz życie dziecka!

banner_plumpy

Dziękujemy za każdą wpłatę!

Data publikacji: 16.08.2012
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookies, z których niektóre dane mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.