FaceBook

Historia Khadijatu

Sierra Leone 2011

Khadijatu (na zdjęciu pierwsza z prawej) ma 8 lat, ale w swoim życiu przeżyła już wiele groźnych chorób. Kiedy zaczyna opowiadać nam o swoim zdrowiu, bardzo się denerwuje, bo wraca do niej dużo przykrych wspomnień.

W Sierra Leone, skąd pochodzi Khadijatu, mało kto zdaje sobie sprawę, jak wielkie znaczenie dla życia w zdrowiu ma higiena. Chociaż ciężko jest nam to sobie wyobrazić, mycie rąk czy korzystanie z toalety nie jest w Sierra Leone powszechną, rutynową czynnością.

Podstawowym miejscem nauczania o zasadach higieny powinna być szkoła. Niestety ta, do której Khadijatu uczęszcza wraz z około 900 innymi uczniami, wymaga natychmiastowego remontu. Budynek wyposażony jest zaledwie w jedną toaletę, brakuje podziału na kabiny dla dziewczynek i dla chłopców. W takich warunkach ciężko jest uczyć dzieci podstawowych zasad higieny. Nauczyciele zdają sobie sprawę, że częstą przyczyną nieobecności uczniów w szkole są choroby związane z brakiem dostępu do czystej wody i toalet (np. biegunka), ale niewiele mogą zmienić.

"Mycie się i bycie czystym jest fajne, a przez brud chorujemy!" - mówi mała Khadijatu, gdy pytamy ją o wiedzę na temat higieny. Dzięki specjalnym programom edukacyjnym, świadomość wśród dzieci rośnie. Co więcej, uczniowie wynoszą tę wiedzę poza mury szkolne i przekonują własnych rodziców o konieczności mycia rąk i znaczeniu tej czynności dla zachowania zdrowia. Niestety sama edukacja nie wystarczy. Dzieci muszą mieć dostęp do czystej wody i toalet, by móc swoją wiedzę praktykować!

Nadzieją dla szkoły podstawowej, do której uczęszcza Khadijatu, są prowadzone przez UNICEF szkolne programy wodno-sanitarne, w ramach których, dzięki wsparciu Darczyńców takich jak Ty, budowane są ujęcia czystej wody pitnej oraz latryny. Miejsc, które czekają na takie wyposażenie, są w Sierra Leone tysiące. Wpłacając 90 zł pomagasz wybudować studnię w jednym z nich.

Khadijatu, jej koledzy i koleżanki ze zniecierpliwieniem czekają na zmiany. Zazdroszczą uczniom ze szkoły podstawowej w wiosce Kathala (Sierra Leone, prowincja Bombali), w której UNICEF sfinansował już budowę nowych studni oraz latryn. Dzięki Twojemu wsparciu uda się to na pewno w wielu innych miejscach Sierra Leone!
{vmgallery id=47}

Dziękujemy za każde wsparcie!

Strona akcji "Podaruj dzieciom czystą wodę!"

Data publikacji: 13.06.2011
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookies, z których niektóre dane mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.