Miejsca Przyjazne Dzieciom w Nepalu

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
UNI183775

8-letnia Sushmita Pariyar od zawsze opiekowała się młodszym rodzeństwem. Jej rodzice są bardzo zapracowani. Kiedy ją spotykamy również zajmuje się braćmi, podczas gdy rodzice chodzą od domu do domu prosząc o pomoc w odbudowie zrujnowanego przez trzęsienie ziemi domu w Bagbazar, Katmandu. Ale dzisiaj Sushmita jest bardzo szczęśliwa. Razem z rodzeństwem znów może cieszyć się beztroskim dzieciństwem w utworzonym przez UNICEF Miejscu Przyjaznym Dzieciom.

Miejsce to, stworzone przez UNICEF przy współpracy z organizacją Seto Gurans, powstało aby zapewnić dzieciom – ofiarom trzęsienia ziemi, bezpieczne schronienie i opiekę.

Gdy widzimy, że dzieci w końcu przestają płakać, czujemy ogromną ulgę. Cieszymy się, że znów się uśmiechają,mówi Sunita Shakya z organizacji Seto Gurans.

W miejscu, w którym pracuje, na ponad 100 dzieci w wieku od roku do 8 lat czeka wiele atrakcji. Mogą układać puzzle, bawić się zabawkami, lalkami, skakać na skakance i po prostu dobrze się bawić.

Bardzo lubię to miejsce, mówi nam Sushmita, która cały czas pamięta, aby doglądać swoich młodszych braci – Anila i Sunila.

Pracownicy UNICEF i organizacji Seto Gurans opiekują się dziećmi, aby ich rodzice mogli w tym czasie zająć się organizowaniem jedzenia i wody, a także skupić się na odbudowie domów i zapewnieniu tymczasowych miejsc zamieszkania.

W trzęsieniu ziemi w Nepalu ucierpiały tysiące dzieci. Tworzymy te Miejsca, aby przywrócić im namiastkę dzieciństwa i stworzyć warunki pozwalające na powrót do normalności, aby znów poczuły się bezpiecznie,mówi Sabina Shrestha z UNICEF.

Miejsce, w którym pracuje Sabina i Sunita to dwa duże namioty, wypełnione po brzegi książkami i zabawkami dla dzieci.

UNI183777

Lubię tu przebywać. Czuję się tu jak w mojej szkole,mówi 7-letnia Jayanti Ghimire układając puzzle i czytając książkę swojej młodszej siostrze, 3-letniej Manicie.

Liczba przesiedlonych rodzin w Nepalu spada. Ludzie odnajdują rodziny, przyjaciół i przyjmują się nawzajem do swoich domów. W obozach dla uchodźców pozostają głównie rodziny spoza Doliny Katmandu, którzy nie mają w okolicy żadnych krewnych. Wykonując nisko opłacane prace, są zmuszeni do pozostania w obozach.

Wraz z powstawaniem Miejsc Przyjaznych Dzieciom rodzice oddychają z ulgą. Widząc jak ich dzieci otrzymują profesjonalną opiekę, przestają płakać, a na ich twarzach pojawia się uśmiech, są spokojniejsi i mają nadzieję na lepszą przyszłość.

Poprzez zabawę dzieci zapominają o traumatycznych przeżyciach związanych z trzęsieniem ziemi. To pomaga im w powrocie do normalności, mówi wolontariusz Seto Gurans, Deepika Khadgawal, który przyjechał z odległej prowincji Dadeldhura w zachodnim Nepalu, aby nieść pomoc.

Według szacunków UNICEF, na skutek trzęsienia ziemi w Nepalu 1,7 mln dzieci potrzebuje natychmiastowego wsparcia. Pracownicy UNICEF cały czas są na miejscu i niosą pomoc poszkodowanym. Dołącz do nas – przekaż dziś darowiznę i pomóż dzieciom w Nepalu. Liczy się każda Twoja pomoc.

900x323

Dziękujemy.

Zobacz również

3 choroby, które nadal zagrażają dzieciom

3 choroby, które nadal zagrażają dzieciom

Szczepionki są jednym z największych osiągnięć w dziedzinie medycyny. Za ich pomocą możemy chronić dzieci m.in. przed cholerą, malarią i polio. Dzięki szczepieniom najmłodsi mogą dorastać w zdrowiu i prawidłowo się rozwijać. Mimo to po raz pierwszy od 30 lat jesteśmy świadkami największego trwałego spadku wyszczepialności wśród dzieci.

Więcej
Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Rozłąki z dzieckiem mogą być bolesne zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Czasami jednak rozstanie może wywoływać u dziecka niepokój i uczucie zmartwienia. 

Więcej
Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Mowa nienawiści ma długą historię, ale rozwój internetu przyczynił się do tego, jak duży może mieć ona zasięg. Czy to osobiście, czy w przestrzeni online, prawie wszystkie dzieci i młodzież zetkną się kiedyś z mową nienawiści. Warto, abyś jako rodzic porozmawiał z dzieckiem o mowie nienawiści, aby pomóc mu ją rozpoznać i uświadomić go, co może zrobić, gdy się z nią zetknie.

Więcej