FaceBook

Niesamowita czwórka!

Oto cztery historie o czwórce niesamowitych dzieci z niezłomnym charakterem, które mimo trudności i przeciwności losu wciąż dążą do realizacji swoich marzeń.

DOMINIC

8-letni Dominic urodził się bez nóg. Codziennie jego rodzice noszą go 10 km do szkoły. „Mój syn nie ma nóg, ale za to jest bardzo zdolny, dlatego postanowiłem zainwestować w jego edukację. Wiem, że czeka go wspaniała przyszłość”, mówi ojciec chłopca, Simon Lemi.

Dzięki wytrwałości i poświęceniu swoich rodziców, Dominic doskonale radzi sobie w szkole. Jest jednym z najlepszych uczniów w klasie, a na jego świadectwach widnieją same piątki. „Kocham szkołę ponieważ codziennie uczę się czegoś nowego i mogę bawić się z innymi dziećmi. Kiedy dorosnę chcę zostać lekarzem, aby pomagać innym dzieciom, takim jak ja”, mówi Dominic.

banner_niesamowita_czworka


KHADIATOU


khadiatou
©UNICEF Senegal/2009

Trzynaście lat temu Khadiatou straciła nogę po wejściu na minę w Casamence w Senegalu. Dzisiaj Khadiatou ma 16 lat i mieszka u wujka. By dotrzeć do szkoły pokonuje na rowerze 3,5 kilometra.

Pomimo trudności związanych z niepełnosprawnością, Khadiatou jest uśmiechniętą nastolatką. „Czasami nie chodzę do szkoły ponieważ bardzo boli mnie noga, ale poza tym wszystko jest dobrze. Mój wujek dba o mnie i mam tu bardzo dużo przyjaciółek. Lubię chodzić do szkoły i chcę kiedyś zostać menedżerem dużej firmy.”


FELIX

felix
©UNICEF/Togo 2012/Essi Soulé

Felix jest głuchoniemy. W wieku 3 lat ulice Togo stały się jego domem. Zostawiony bez opieki, mały chłopiec nie mógł nawet poprosić o pomoc lub wytłumaczyć co mu się przydarzyło.

Dzisiaj Felix ma 7 lat i mieszka we wspieranym przez UNICEF ośrodku opieki dla niepełnosprawnych dzieci. W ciągu dnia chodzi do specjalnego przedszkola dla dzieci niesłyszących. Kiedy trafił do ośrodka, był wystraszony i często denerwował się, kiedy inni go nie rozumieli. Teraz zna już podstawy języka migowego i z wielkim uśmiechem pokazuje innym dzieciom i opiekunom czego nauczył się danego dnia w przedszkolu.


ISSOUF

issouf
©UNICEF/Mali/2012/Therrien

Z powodu polio 8-letni Issouf porusza się teraz tylko na wózku inwalidzkim. Podchodzi do nauki bardzo poważnie i codziennie z wielką chęcią przyjeżdża do szkoły.

Niestety, nawet coś tak prostego jak mycie rąk lub korzystanie z latryny może być wyzwaniem dla dziecka na wózku inwalidzkim. Dlatego UNICEF wraz ze swoimi partnerami zapewnia bezpośredni dostęp do latryn i pitnej wody dla dzieci niepełnosprawnych, aby one też mogły cieszyć się szkołą.


Wierzymy, że każde dziecko zasługuję na jasną przyszłość. Podziwiamy dzieci, takie jak Issouf, Dominic, Khadiatou i Felix, które potrzebują tylko, abyś Ty także uwierzył w ich największe marzenia i dał im szansę. Czasami wystarczy tak niewiele, by zupełnie odmienić czyjeś życie.

banner_niesamowita_czworka

Data publikacji: 26.09.2012
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookies, z których niektóre dane mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.