FaceBook

PILNE: Zapomniany kryzys w Republice Środkowoafrykańskiej

Republika Środkowoafrykańska

© UNICEF/Terdjman

Najnowsze doniesienia z Republiki Środkowoafrykańskiej są dramatyczne.

Trwający od 1,5 roku konflikt pogrążył kraj w głębokim chaosie. UNICEF szacuje, że skutki kryzysu odczuwa już ponad 2,3 mln dzieci. Najmłodsi mieszkańcy kraju stają się bezpośrednimi ofiarami konfliktu. Statystyki są druzgocące – w trakcie ostatniego półrocza średnio jedno dziecko dziennie ginęło lub odnosiło rany w starciach wojennych.

Najbardziej cierpią dzieci

Obecnie szacuje się, że 825 tys. osób straciło swoje domy. Liczba ta będzie nadal rosnąć. Rodziny z dziećmi szukają schronienia w lasach, gdzie nie mają dostępu do jakiejkolwiek pomocy. Wiele wiejskich regionów nie otrzymało dotąd żadnego wsparcia.

Coraz trudniejsza jest sytuacja w Bangui, stolicy kraju, gdzie codziennie dochodzi do strzelanin, morderstw, grabieży i ataków zbrojnych. Pilna pomoc potrzebna jest szczególnie w obozie dla uchodźców oraz w jedynym w kraju szpitalu dziecięcym w Bangui.

Głód to codzienność

Od początku kryzysu gwałtownie wzrosły ceny żywności – ryż o blisko 25%, a maniok o 13%. W ostatnim roku trzykrotnie zwiększyła się liczba dzieci potrzebujących natychmiastowej pomocy z powodu niedożywienia. W jedynym działającym w kraju szpitalu dziecięcym w Bangui brakuje leków i sprzętu. Tysiące najmłodszych pacjentów trafiających do szpitala tygodniami czeka na leczenie.

Niedożywienie dzieci stwarza ogromne ryzyko problemów związanych z ich rozwojem. Często grozi nawet śmiercią. Niedożywione dzieci są dużo bardziej narażone na zachorowanie na malarię czy biegunkę, która często okazuje się zabójcza dla ich wycieńczonych organizmów.

Republika Środkowoafrykańska

© UNICEF/Terdjman

Musimy działać natychmiast

UNICEF prowadzi akcję ratunkową w Republice Środkowoafrykańskiej od początku trwania kryzysu. W tym  roku ponad 150 tys. dzieci zostało zaszczepionych przeciw odrze, a ponad 32 tys. otrzymało szczepionkę przeciw polio. Od początku konfliktu do 33 miejsc dostarczono artykuły pierwszej potrzeby takie jak podstawowe sprzęty domowe, naczynia do przechowywania wody czy artykuły higieniczne, a także namioty gdzie schronienie znalazło 9,6 tysiąca dzieci i kobiet w ciąży.

Mimo poważnego zagrożenia bezpieczeństwa otwarto tymczasowe szkoły, dzięki czemu 20 tys. dzieci powróciło do nauki, która jest najlepszym środkiem zapobiegającym przemocy i wcielaniu najmłodszych do grup zbrojnych.

Aby dotrzeć z pomocą do wszystkich potrzebujących dzieci, UNICEF planuje znacząco zwiększyć swoją obecność i rozmiar operacji humanitarnej w Republice Środkowoafrykańskiej. Nie ma czasu do stracenia. Ta pomoc musi nadejść teraz.

Prosimy! Wpłać darowiznę i uratuj życie dziecka w Republice Środkowoafrykańskiej.

Dziękujemy za każde wsparcie.

Data publikacji: 16.07.2014
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookies, z których niektóre dane mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.