FaceBook

Potężne trzęsienie ziemi na wyspie Jawa - UNICEF na miejscu w kilka godzin po tragedii

Ponad 30 tysięcy osób jest rannych, a około 100 tysięcy musiało opuścić swoje domy. 40 procent ofiar kataklizmu to dzieci, 15 procent z nich nie skończyło jeszcze 5 lat.

Transporty lotnicze z pomocą humanitarną dla ofiar trzęsienia ziemi na wyspie Jawa już 29 maja rano (poniedziałek) dotarły do najbardziej zniszczonych części miasta Yogyakarta. Transporty zawierają cysterny z wodą, brezent, namioty i zestawy do gotowania. Kolejnych osiem ciężarówek z zestawami artykułów higienicznych było w mieście wczesnym popołudniem, w poniedziałek, 29 maja.

W rejon trzęsienia ziemi natychmiast zostali skierowani pracownicy UNICEF z sąsiednich dystryktów. Ich zadaniem jest oszacowanie potrzeb i koordynowanie dostarczania pomocy humanitarnej. Obecnie w rejonie katastrofy przebywa 17 pracowników UNICEF.

Edouard Beigbeder, Koordynator UNICEF ds. Sytuacji Kryzysowych powiedział, że najważniejszą sprawą jest zapewnienie dostaw wody i odbudowa urządzeń sanitarnych w dystrykcie Bantul, zwłaszcza w przepełnionych szpitalach i tymczasowych punktach medycznych. "Współpracujemy z administracją szpitali by zaopatrzyć w czystą wodę wszystkie szpitale. Kolejną pilną sprawą jest budowa latryn."

UNICEF oraz jego partnerzy, organizacje Oxfam, Czerwony Krzyż i władze dystryktu Bantul rozpoczęły w poniedziałek, 29 maja działania, których celem jest dostarczenie czystej wody do wszystkich potrzebujących. UNICEF zapewnił 5 cystern z wodą, podobnie Oxfam, władze dystryktu 2, a Czerwony Krzyż 1. Umożliwi to dostarczanie 40 000 litrów wody dziennie. UNICEF zbudował 15 tymczasowych punktów poboru wody.

skrzynia
© UNICEF/NYHQ2006-0619/Estey

W ciągu najbliższych godzin powstaną specjalne centra UNICEF dla dzieci, w których zapewniona będzie opieka psychologiczna i ochrona. Beigbeder powiedział, że UNICEF już zajął się odnajdywaniem bliskich dzieci pozostawionych bez opieki, ale uważa, że większym problemem będzie trauma z jaką muszą zmierzyć się najmłodsi.

UNICEF szacuje, że bez dachu nad głową pozostaje ponad 130 tysięcy osób. Większość z nich pozostaje w pobliżu swojego miejsca zamieszkania, wokół zniszczonych domostw powstało około 15 małych obozów tymczasowych skupionych wokół budynków użyteczności publicznej.

"Około 40% poszkodowanych to dzieci, 15% z nich nie skończyło jeszcze 5 lat." mówi Beigbeder. "Właśnie te dzieci są obiektem szczególnej troski UNICEF."

Transporty lotnicze zawierały:

. 15 pojemników na wodę

. 10 dużych namiotów

. 50 namiotów, każdy dla jednej rodziny

. 800 brenzetowych płacht

. 350 zestawów do gotowania

. 1 generator

. 3 zestawy rekreacyjne dla kilkuset dzieci

12 000 zestawów artykułów higienicznych zostało dostarczonych drogą lądową. Kolejne są w drodze.

Kolejnym krokiem jest zapewnienie dzieciom bezpieczeństwa i opieki psychologicznej. Wiele z nich zostało osieroconych, tysiące rozdzielonych z rodzicami. Bardzo łatwo mogą stać się teraz ofiarami handlu ludźmi.

UNICEF będzie działał na miejscu tragedii dopóki sytuacja się nie ustabilizuje.

Data publikacji: 29.05.2006
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookies, z których niektóre dane mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.