FaceBook

Restavek - opowieść Andre

Andre nie zna swojego prawdziwego imienia, nie wie też ile ma lat. Jego matka zmarła, gdy był bardzo młody, a ponieważ jego ojciec nie był stanie się nim zaopiekować, chłopiec został wysłany do pracy do innej rodziny. Andre został "restavek".

Dzieci pracujące jako służba domowa, znane jako “restavek” (co w języku kreolskim znaczy „zostać z”), to powszechne zjawisko na Haiti. UNICEF szacuje, że jest około 300 tys. "restaveków", takich jak Andre.

Większość dzieci, wysyłanych do pracy jako służba domowa, pochodzi ze wsi i jest powierzane zamożniejszym rodzinom, w nadziei na zapewnienie im lepszego życia. W rzeczywistości dzieci często znajdują się w gorszej sytuacji niż były. Dzieci "restavek" wstają pierwsze, kładą się ostatnie, a całe dnie spędzają na wykonywaniu ciężkich i wyczerpujących prac domowych.

uni121794

Andre nie tylko pracował bez wynagrodzenia, ale był również pozbawiony podstawowych dóbr, takich jak ubrania czy buty i był zmuszany do spania na podłodze. Chłopiec wspomina jak jego „matka” pluła na podłogę i mówiła mu, że musi dokończyć jakąś pracę zanim jej ślina wyschnie.

Andre często był bity, zwłaszcza po tym, jak próbował uciec. Rodzina zabroniła mu patrzeć ludziom prosto w oczy. Chłopiec był izolowany i wyśmiewany. Jego jedynym kolegą był inny "restavek". O jego sąsiedztwie dowiedział się, kiedy usłyszał jak ktoś bije chłopca
w sąsiednim domu.

Andre w końcu udało się uciec od swojej rodziny zastępczej i wrócić do szkoły. „Nie mogę mówić o swoich doświadczeniach kolegom lub innym osobom. Nie chcę, aby ktokolwiek się dowiedział”, zwierzył się chłopiec.

Opieka psychologiczna i wsparcie dla dzieci, które były przetrzymywane jako służba domowa, to jedne z priorytetów UNICEF na Haiti. Większość "restavek" nie jest w stanie egzekwować swoich praw lub nawet wyrazić swoich potrzeb. Jeśli uda im się uciec z domów, w których
są przetrzymywane, często trafiają na ulicę. Narażone na przemoc i wykorzystanie, szukające źródeł utrzymania, tracą szansę na powrót do normalności, rozpoczęcie nauki i jasną przyszłość.

haiti_pomoz_teraz

Data publikacji: 01.06.2012
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookies, z których niektóre dane mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.