FaceBook

Rozpoczynamy akcję dla dzieci Haiti

Ponad dwa lata potragicznym trzęsieniu ziemi sytuacja dzieci na Haiti nadal jest dramatyczna. UNICEF Polska rozpoczął właśnie kampanię mającą na celu dofinansowanie programu rejestracji i ochrony dzieci pozbawionych opieki.

Brak zorganizowanej opieki ze strony państwa powoduje, że co czwarte dziecko na Haiti narażone jest na różne formy przemocy, dyskryminacji i wykorzystywania. Wiele z nich żyje
na ulicach haitańskich miast i miasteczek, pracuje jako służący u obcych ludzi, jest wcielanych
do gangów, doświadcza przemocy ze strony rówieśników, pada ofiarą handlu i nielegalnych adopcji. Najbardziej zagrożone są sieroty i dzieci żyjące bez opieki dorosłych.

W jednym z ośrodków opiekuńczych na Haiti wspieranych przez UNICEF mieszka 11 letnia Dayanne. Straciła rodziców, gdy była jeszcze mała. Przez chwilę mieszkała z rodziną sąsiadki „Madame Annie”, ale później trafiła na ulicę, gdzie przemoc i wyzysk były dla niej codziennością. Dzięki pomocy partnerów UNICEF trafiła do ośrodka opiekuńczego, w którym została tam otoczona opieką i otrzymała pomoc psychologiczną. Dzisiaj nadal odzyskuje równowagę i spokój – nie chce wracać nawet we wspomnieniach do minionego okresu.

dscn4945min
Dayanne (© UNICEF/M. Krupiński)

Na Haiti spotkałem wiele dzieci, takich jak Dayanne. Rozdzielone z rodzicami przez biedę, epidemię cholery, śmierć lub trzęsienie ziemi same muszą walczyć o przeżycie. Dzieci pozbawione opieki rodzicielskiej są marginalizowane - mówi Marek Krupiński, Dyrektor Generalny UNICEF, który w kwietniu tego roku odwiedził Haiti.

Konwencja o prawach dziecka mówi, że każde dziecko ma prawo do ochrony przed przemocą, wyzyskiem i zaniedbaniem. Dlatego UNICEF Polska zbiera fundusze na dofinansowanie programu ochrony dzieci, prowadzonego przez organizację na Haiti. Program ten obejmuje między innymi pomoc w łączeniu rozdzielonych rodzin, rejestracje dzieci, które nie posiadają dokumentów, monitoring ośrodków opiekuńczych oraz współpracę z oddziałami haitańskiej policji, wyspecjalizowanymi w ochronie dzieci i miejscową opieką społeczną.

Dzieci na Haiti potrzebują naszej pomocy już dziś. Możemy i powinniśmy zapewnić im opiekę
i ochronę, bo inwestycja w dziecko, to inwestycja w przyszłość i rozwój całych społeczeństw - dodaje Marek Krupiński.

Akcję można wesprzeć TUTAJ.

Pomóc można także wysyłając SMS o treści HAITI na numer 7245 (koszt SMS 2,46 zł brutto (2 zł + VAT), kampanię wspierają Orange, T-Mobile, Heyah i Play). Akcję SMS obsługuje technicznie Avantis S.A.

UNICEF ostrzega: Co czwartemu dziecku na Haiti grozi przemoc i wykorzystanie

Ponad dwa lata po tragicznym trzęsieniu ziemi sytuacja dzieci na Haiti nadal jest dramatyczna. UNICEF Polska rozpoczął właśnie kampanię mającą na celu dofinansowanie programu rejestracji i ochrony dzieci pozbawionych opieki. Można pomóc wysyłając SMS charytatywny o treści HAITI na numer 7245.

Brak zorganizowanej opieki ze strony państwa powoduje, że co czwarte dziecko na Haiti narażone jest na różne formy przemocy, dyskryminacji i wykorzystywania. Wiele z nich żyje na ulicach haitańskich miast i miasteczek, pracuje jako służący u obcych ludzi, jest wcielanych do gangów, doświadcza przemocy ze strony rówieśników, pada ofiarą handlu i nielegalnych adopcji. Najbardziej zagrożone są sieroty i dzieci żyjące bez opieki dorosłych.

W jednym z ośrodków opiekuńczych na Haiti wspieranych przez UNICEF mieszka 11 letnia Dayanne . Straciła rodziców, gdy była jeszcze mała. Przez chwilę mieszkała z rodziną sąsiadki „Madame Annie”, ale później trafiła na ulicę, gdzie przemoc i wyzysk były dla niej codziennością. Dzięki pomocy partnerów UNICEF trafiła do ośrodka opiekuńczego, w którym została tam otoczona opieką i otrzymała pomoc psychologiczną. Dzisiaj nadal odzyskuje równowagę i spokój – nie chce wracać nawet we wspomnieniach do minionego okresu.

Na Haiti spotkałem wiele dzieci, takich jak Dayanne. Rozdzielone z rodzicami przez biedę, epidemię cholery ,śmierć lub trzęsienie ziemi same muszą walczyć o przeżycie. Dzieci pozbawione opieki rodzicielskiej są marginalizowane - mówi Marek Krupiński, Dyrektor Generalny UNICEF, który w kwietniu tego roku odwiedził Haiti.

Konwencja o prawach dziecka mówi, że każde dziecko ma prawo do ochrony przed przemocą, wyzyskiem i zaniedbaniem. Dlatego UNICEF Polska ma na celu zebranie funduszy na dofinansowanie programu ochrony dzieci prowadzonego przez organizację na Haiti. Program ten obejmuje między innymi pomoc w łączeniu rozdzielonych rodzin, rejestracje dzieci, które nie posiadają dokumentów, monitoring ośrodków opiekuńczych oraz współpracę z oddziałami haitańskiej policji wyspecjalizowanymi w ochronie dzieci i miejscową opieką społeczną.

Dzieci na Haiti potrzebują naszej pomocy już dziś. Możemy i powinniśmy zapewnić im opiekę i ochronę, bo inwestycja w dziecko, to inwestycja w przyszłość i rozwój całych społeczeństw - dodaje Marek Krupiński.

Pomóc można wysyłając SMS o treści HAITI na numer 7245. Koszt SMS 2,46 zł brutto (2 zł + VAT). Dochód z akcji operatorzy sieci komórkowych w całości przekażą na program UNICEF pomocy dzieciom na Haiti. Akcję UNICEF można także wesprzeć dokonując wpłat na stronie www.unicef.pl/haiti lub bezpośrednio na konto kampanii: 41 1020 1013 0000 0702 0005 9055.

Data publikacji: 18.05.2012
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookies, z których niektóre dane mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.