FaceBook

Sahel: walka o życie dzieci trwa

W budynku Regionalnego Centrum Intensywnego Dożywiania w wiosce Madarounfa,
w południowo-wschodnim Nigrze nie ma chwili spokoju. To ośrodek, w którym dzieci w wieku poniżej 5 lat przechodzą terapię leczenia poważnego niedożywienia. Po wypełnionych młodymi pacjentami korytarzach i salach krzątają się zapracowane pielęgniarki i lekarze. Tu podłączają kroplówkę, tam przeprowadzają test na malarię, a wszystko to w 40-stopniowym skwarze, jaki panuje w całym szpitalu.

pomoz-teraz_sahel

W pierwszym łóżku po prawej leży Habibou. Ma 15 miesięcy, jest poważnie niedożywiony
i wychudzony. Choruje na malarię, ma anemię i jest odwodniony. Jego kruche ciało pokryte jest obrzękami, a oddychanie jest dla niego wielkim wysiłkiem. Habibou waży 4,5 kilograma, mimo że przy swoim wzroście i wieku powinien ważyć co najmniej 10 kg. Jego mama przyniosła go do ośrodka 3 dni wcześniej. Pochodzą z wioski graniczącej z Nigerią. Pracownicy placówki nie przypominają sobie, by kiedykolwiek widzieli tak osłabione dziecko.

Obok leży 13-miesięczny Aboubakar Omar, który cierpi na dolegliwości związane
z odwodnieniem. Kiedy 27 marca został przyjęty do Centrum ważył 5,3 kg. W ciągu tygodnia jego waga wzrosła o 0.5 kg, co jest zasługą terapii specjalnie opracowanym mlekiem F-100, dostarczanym przez UNICEF. Jego 21-letnia mama, Hassia, opowiada: „Aboubakar choruje, ponieważ w naszej wiosce nie mamy wystarczająco dużo pożywienia. Musiałam zapłacić 1000 franków za przewiezienie go na motocyklu z Nigerii”. Aboubakar jest najmłodszym z czworga dzieci Hassi, z których dwoje zmarło. „Jestem szczęśliwa widząc, jak jego stan się polepsza”.

aboubakar_oumar
Aboubakar Omar
©UNICEF/Niger/2012/CTidey

W styczniu do Centrum zgłosilo się 77dzieci w wieku poniżej 5 roku życia. W lutym przybyło
95 dzieci, a w marcu 177. Sytuacja w Centrum w Madarounfa odzwierciedla pogarszającą się szybko sytuację w rejonie całego Sahelu. Według ostatnich analiz, w najgorszym wypadku nawet 1,4 miliona dzieci może być zagrożonych głodem. Wszystko z powodu kolejnych susz (w latach 2005, 2010 i 2012), które niszczyły uprawy i przyczyniały się do wzrostu cen żywności. Kryzys najbardziej zagraża dzieciom, które najsilniej odczuwają skutki niedożywienia.

Zwiększamy dostawy żywności terapeutycznej do Centrów Leczenia Niedożywienia w regionie. Już w chwili obecnej, dzięki wsparciu Darczyńców z całego świata, UNICEF zapewnia 85% wszystkich dostaw żywności i leków, niezbędnych do prowadzenia terapii leczenia niedożywienia, do 50 szpitali.

Końca kryzysu jeszcze nie widać, jednak nieustające wsparcie daje nadzieję, na uratowanie dzieci dziś zagrożonych głodem. Nie jest jeszcze za późno, ale musimy działać TERAZ.

rakia_moussa_amina
Rakia Moussa opiekuje się swoją wnuczką, dwuletnią Aminą, cierpiącą na poważne niedożywienie. Organizmy niedożywionych dzieci są znacznie osłabione, co sprawia,
że narażone są na wiele groźnych chorób. Nawet najlżejsze z nich mogą zagrozić życiu dziecka.
©UNICEF/Niger/2012/CTidey

pomoz-teraz_sahel

Data publikacji: 24.04.2012
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookies, z których niektóre dane mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.