FaceBook

Skrajne niedożywienie może trwale zahamować prawidłowy rozwój dziecka

Dziecko, które nie otrzyma odpowiedniej ilości i jakości składników odżywczych w ciągu pierwszych 1000 dni swojego życia może już nigdy nie odzyskać zdrowia.

banner_sahel

Takim dzieckiem jest 2-letnia Rabia mieszkająca w Dżibuti. W 2011 roku Róg Afryki nawiedziła najgorsza od 60 lat susza. Zmiany klimatyczne doprowadziły do gwałtownego wzrostu cen żywności, na skutek czego, rodzina Rabii często nie miała co jeść. W rezultacie, dziewczynka była skrajnie niedożywiona.

Na szczęście w wiosce Rabii UNICEF utworzył ośrodek opieki zdrowotnej, w którym pracownicy medyczni monitorowali rozwój dzieci pod względem niedożywienia. U Rabii stwierdzono skrajne niedożywienie i natychmiast podjęto leczenie, by ratować życie dziewczynki. W trakcie terapii zastosowano m.in. Plumpy’nut - słodką, łatwą do spożycia przez dzieci, a przede wszystkim wysokoenergetyczną pastę z orzeszków. Życie Rabii zostało uratowane. Niestety, wciąż nie jest pewne, czy będzie ona w stanie chodzić o własnych siłach.

Mimo, iż Rabia ma już 2 lata, to przez zahamowanie tempa rozwoju jej organizmu (spowodowane niedożywieniem) wciąż nie chodzi. Każdego dnia po powrocie ze szkoły, jej 7-letnia siostra Safa próbuję ja tego nauczyć. Niestety nogi dziewczynki są zbyt słabe, by utrzymać ciężar jej ciała.

Przykład Rabii jest jednym z wielu. Według wyliczeń, w roku 2050 25 milionów dzieci dotkniętych będzie niedożywieniem, będącym skutkiem zmian klimatycznych.

Potrzebujemy Twojego wsparcia, aby kontynuować ratujące życie dostawy mleka terapeutycznego, gotowej do spożycia żywności terapeutycznej oraz lekarstw do Rogu Afryki i zaopatrywać ośrodki leczenia niedożywienia takie jak ten, w którym do zdrowia wracała Rabia. Wczesne zdiagnozowanie niedożywienia i natychmiastowe rozpoczecie jego leczenia może uchronić młody organizm przed zahamowaniem tempa rozwoju. Nie mamy czasu do stracenia, musimy działać teraz - wpłać darowiznę i razem z nami ratuj dzieci w Rogu Afryki.

Data publikacji: 02.08.2012
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookies, z których niektóre dane mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.