FaceBook

Sytuacja na libijskiej granicy wciąż dramatyczna

Uchodźcy kierują się głównie w stronę Egiptu i Tunezji. Jak dotąd granicę libijsko-egipską przekroczyło już 101 tysięcy osób, a libijsko-tunezyjską aż 115 tysięcy, powodując stan wyjątkowy w tych 3 krajach (Libii, Egipcie i Tunezji). Przyjęcie przez kraje sąsiednie tak dużej liczby migrantów w tak krótkim czasie jest ogromnym wyzwaniem.

UNICEF mobilizuje pracowników i organizuje dostawy pomocy humanitarnej dla uchodźców gromadzących się w Egipcie i Tunezji, oraz przygotowuje się do rozszerzenia akcji pomocy na teren Libii. Współpracując na miejscu z wieloma międzynarodowymi organizacjami (UNHCR, Międzynarodową organizacją ds. Migracji, Tunezyjskim i Egipskim Czerwonym Półksiężycem) UNICEF koordynuje dostawy wody, urządzeń sanitarnych oraz organizuje opiekę dla wielu poszkodowanych dzieci i ich rodzin.

Tak szybka reakcja na kryzys humanitarny w Libii była możliwa dzięki stałemu gromadzeniu funduszy na tzw. najpilniejsze potrzeby. To właśnie dzięki regularnym wpłatom od naszych Darczyńców w sytuacjach klęsk humanitarnych, gdy liczy się czas, jesteśmy w stanie dotrzeć z pomocą do potrzebujących w ciągu pierwszych kilku godzin.

Taką pomoc otrzymała między innymi 6-letnia Saida, która wraz z rodziną 8 marca 2011 roku zamieszkała w obozie dla uchodźców Choucha na libijsko-tunezyjskiej granicy.

libia_aktual1
Dwoje somalijskich dzieci w obozie dla uchodźców na terenie Tunezji, niedaleko granicy z Libią.
© UNICEF/NYHQ2011-0413/Marta Ramoneda

Saida urodziła się w Somalii, ale jeszcze będąc niemowlęciem, wyjechała z mamą Samią i tatą Saidem do Sudanu, którzy poszukiwali tam pracy. Dwa lata później rodzina znów była w krytycznej sytuacji materialnej i rodzice ponownie podjęli decyzję o wyjeździe, tym razem do Libii. Kiedy strach i zagrożenie przemocą wywołane obecnym kryzysem stało się bardzo realne, rodzina musiała znów uciekać.

W obozie dla uchodźców rodzina Saidy otrzymała podstawową pomoc, ale dziewczynka bardzo tęskni za szkołą i swoimi szkolnymi kolegami i koleżankami. Pracownicy UNICEF są na miejscu i robią wszystko co w ich mocy, by zapewnić dzieciom jak najlepsze warunki oraz chronić ich prawa.

libia_aktual3
Somalijski chłopiec bawi się piłką w obozie dla uchodźców na terenie Tunezji, niedaleko granicy z Libią.
© UNICEF/NYHQ2011-0411/Marta Ramoneda

Dzięki regularnym wpłatom od Darczyńców pomoc dla uchodźców została uruchomiona natychmiast, kiedy zaszła taka potrzeba.

Wpłacając na UNICEF dają nam Państwo szansę działać szybko, sprawnie i skutecznie wszędzie tam, gdzie właśnie trwa kryzys humanitarny. Wszystkim Darczyńcom serdecznie dziękujemy za okazane wsparcie!

WPŁAĆ

Data publikacji: 14.03.2011
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookies, z których niektóre dane mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.