FaceBook

Sześć miesięcy po trzęsieniu ziemi sytuacja na Haiti nadal trudna

Minęło już ponad pół roku od trzęsienia ziemi na Haiti. Zginęło wówczas 220 tysięcy osób, a 1,6 miliona straciło dach nad głową. Ucierpiało 1,5 miliona dzieci. UNICEF był na miejscu kataklizmu i niezwłocznie rozpoczął akcję pomocy. Dziś podsumowujemy 6 miesięcy pracy na Haiti.

UNICEF rozpoczął akcję pomocy humanitarnej już kilka godzin po katastrofie. Mimo skrajnie trudnych warunków (biuro organizacji uległo zniszczeniu podczas trzęsienia ziemi) pracownicy mobilizowali siły i środki, by pierwsza pomoc docierała do potrzebujących na czas. Jako pierwsi w Polsce rozpoczęliśmy zbiórkę pieniędzy i natychmiast przekazywaliśmy je na Haiti. „Na nasz apel odpowiedziały zarówno osoby prywatne jak i firmy, ale też wiele szkół z całej Polski. Bardzo, bardzo serdecznie dziękujemy!” mówi Marek Krupiński, Dyrektor Generalny UNICEF w Polsce. Na całym świecie wsparły nas miliony Darczyńców, dzięki czemu zebraliśmy już ponad 243 mln USD. Oto co m.in. udało nam się zrobić dzięki Państwa hojności:

  • Dostarczamy codziennie wodę dla 333 000 osób
  • Zapewniliśmy zestawy produktów higienicznych dla 213 240 osób
  • Zaszczepiliśmy 275 000 dzieci przeciwko najgroźniejszym chorobom
  • Zorganizowaliśmy 126 punktów dożywiania dzieci
  • Zapewniliśmy 1 297 namiotów szkolnych, w których uczy się 155 000 dzieci
  • 185 000 dzieci otrzymało materiały edukacyjne
  • 62 800 dzieci korzysta z zajęć rekreacyjnych i wsparcia psychologicznego w tzw. Miejscach Przyjaznych Dziecku

To jednak nie koniec naszej pracy. Tysiące rodzin nadal żyje w niedopuszczalnych warunkach, bez dostępu do bieżącej wody, opieki medycznej i edukacji. Dlatego UNICEF, który jest obecny na Haiti od 1946 r. i doskonale zna miejscowe realia, opracował plan działań na najbliższe lata. Budowa urządzeń sanitarnych, łączenie osieroconych dzieci z dalszymi krewnymi, szkolenie nauczycieli i pracowników medycznych, przywrócenie rutynowych szczepień - to tylko niektóre z naszych planów.

„Jest takie haitańskie powiedzenie: We jodi-a, men sonje den men, czyli Żyj dziś, ale myśl o jutrze, które doskonale odzwierciedla działania UNICEF na Haiti. Z jednej strony dostarczamy pomoc ratującą życie: leki, wodę, żywność. Z drugiej – myślimy o przyszłości, zapewniamy dzieciom edukację i pomagamy w odbudowie solidnych podstaw państwa, by dzieci, które dziś mieszkają w tymczasowych obozowiskach mogły z nadzieją patrzeć w przyszłość” mówi Marek Krupiński.

Wszystkie te działania realizujemy dzięki Wam. Dziękujemy!

Data publikacji: 12.07.2010
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookies, z których niektóre dane mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.