FaceBook

"Szkoły dla Afryki" - podarujmy przyszłość dzieciom w Angoli!

W Polsce kampanię wspiera Ambasador Dobrej Woli, Pani Natalia Kukulska, która w maju 2007 roku odwiedziła Angolę by zapoznać się z prowadzonymi przez UNICEF programami edukacyjnymi.

"Szkoły dla Afryki" to kampania, którą UNICEF rozpoczął w 2004 roku wspólnie z Fundacją Nelsona Mandeli. Jej celem jest dotarcie z pomocą do tych dzieci w Afryce, którym kryzysy humanitarne i powszechne ubóstwo uniemożliwiają dostęp do szkoły. W ramach projektu UNICEF pozyskuje fundusze na budowę nowych i remont już istniejących szkół, buduje sanitariaty i dostarcza wodę zdatną do picia. Przekazuje dzieciom przybory szkolne oraz dostarcza materiały edukacyjne dla nauczycieli i uczniów.

UNICEF Polska skupił się na jednym z najuboższych państw afrykańskich - Angoli. Sytuacja dzieci w Angoli jest tragiczna. Prawie 30-letni konflikt wewnętrzny nie tylko pochłonął życie około półtora miliona ludzi, pozbawił dachu nad głową ponad cztery miliony, ale także spowodował załamanie się systemu opieki zdrowotnej i szkolnictwa. Ponad połowa dzieci w Angoli nie uczęszcza do szkoły.

Podczas swojej wizyty w Angoli Pani Natalia Kukulska odwiedziła miejsca, gdzie dzięki wsparciu UNICEF szkoły już funkcjonują, ale także te regiony, w których odległość do najbliższej placówki jest zbyt duża i dzieci nie mają dostępu do edukacji.

"Szkoły dla Afryki" to jedna z najskuteczniejszych kampanii UNICEF. Jej pomysłodawcą był Peter Kramer, przedsiębiorca z Niemiec, który sam przeznaczył na program 3 miliony Euro. Podobnie jak w innych krajach, kampania w Polsce jest skierowana głównie do środowisk biznesowych. UNICEF Polska ma nadzieję, że dzięki wsparciu darczyńców uda się zebrać środki na budowę i rekonstrukcję co najmniej 50 szkół a tym samym umożliwić lepszy start w dorosłe życie kilku tysiącom dzieci w Angoli. Numer konta UNICEF: 73 1020 1013 0000 0102 0151 5907, w tytule przelewu prosimy o wpisanie hasła: "Szkoły dla Afryki".

Na każdym kroku swoich działań UNICEF podkreśla słowa Nelsona Mandeli "edukacja to klucz do wolności, demokracji i rozwoju, to najlepsza inwestycja w przyszłość następnych pokoleń".

* * *

Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF działa w 156 krajach i terytoriach od ponad 60 lat niesie pomoc najbardziej potrzebującym dzieciom. UNICEF jest w całości finansowany z dobrowolnych składek darczyńców. Ponad 90% środków jest przekazywanych bezpośrednio na programy pomocy dzieciom w najuboższych zakątkach świata.

Data publikacji: 09.09.2007
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookies, z których niektóre dane mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.