FaceBook

Tysiące ofiar trzęsienia ziemi na Haiti

UNICEF Polska apeluje o pomoc dla dzieci na Haiti!

We wtorek, 12 stycznia około godziny 17:00 (czasu miejscowego) wybrzeże Haiti dotknęło największe od 200 lat trzęsienie ziemi. Epicentrum wstrząsów zlokalizowane było w pobliżu stolicy kraju - Port-au-Prince. Tysiące ludzi jest nadal pod gruzami, wśród ofiar większość to dzieci. UNICEF jest na miejscu i już rozpoczął akcję ratunkową. Wszyscy, którzy chcą pomóc mogą dokonać wpłaty na stronie UNICEF!

Pomimo ogromnych zniszczeń, jakie dotknęły biuro UNICEF w Port-au-Prince, organizacja gotowa jest nieść natychmiastową pomoc ofiarom dzisiejszego trzęsienia ziemi. We współpracy z innymi agendami ONZ UNICEF zapewni dostęp do czystej wody, urządzeń sanitarnych i podstawowej opieki zdrowotnej. Ponadto UNICEF mobilizuje środki i siły by zapewnić najmłodszym ochronę przed przemocą.

Zgodnie z obowiązującymi procedurami pracę w Polskim Komitecie Narodowym UNICEF rozpoczął sztab kryzysowy, który na bieżąco monitoruje sytuację na Haiti. W dniu dzisiejszym UNICEF Polska podjął decyzję o przekazaniu pierwszych 100 tysięcy złotych na pomoc ofiarom trzęsienia ziemi na Haiti. Organizacja zwróciła się w trybie pilnym do MSWiA z wnioskiem o otwarcie zbiórki publicznej. Datki można już wpłacać na stronie internetowej http://www.unicef.pl/ (sekcja "Wpłaty online").

Sytuacja kobiet i dzieci na Haiti juz przed trzęsieniem ziemi była bardzo trudna. Haiti to jeden z najbiedniejszych krajów na świecie, często nawiedzany przez katastrofy naturalne, który nadal boryka się ze skutkami wielu lat przemocy, niestabilności i braku bezpieczeństwa. Dostęp do podstawowych usług jest bardzo ograniczony, a im biedniejsze dziecko, tym mniej jego praw jest respektowanych. Wciąż zbyt wiele dzieci i kobiet na Haiti każdego dnia musi walczyć o zapewnie podstawowych potrzeb takich jak wyżywienie, czysta woda, edukacja i ochrona przed przemocą. Haiti to także jeden z najgęściej zaludnionych krajów na świecie, co przyczynia się do szybkiego rozprzestrzeniania się chorób i epidemii.

Data publikacji: 13.01.2010
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookies, z których niektóre dane mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.