FaceBook

UNICEF alarmuje – największy ciężar konfliktu w Syrii ponoszą dzieci

UNICEF, wspólnie z partnerami, niesie pomoc setkom tysięcy dzieci i ich rodzinom, które zmuszone były porzucić swoje domy i szukać bezpiecznego schronienia poza rejonem walk. Rodziny znalazły tymczasową przystań w szkołach, meczetach i innych budynkach użyteczności publicznej w Damaszku. Otrzymały tam zestawy higieniczne, materace i koce, jak również żywność i dodatkową pomoc dla dzieci. W lipcu, mimo że dostęp do wielu miejsc był utrudniony z powodu narastającego konfliktu, UNICEF rozszerzył zakres działań, docierając z pomocą do około 94 tysięcy osób, głównie dzieci i młodzieży.

Zgodnie ze słowami Dyrektora Generalnego UNICEF, Anthony Lake’a, priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i ich rodzinom.

Podczas gdy oczy całego świata skierowane są na ogarniętą przemocą Syrię, nie możemy przeoczyć faktu, że dzieci, które nie są odpowiedzialne za tę tragedię, płacą za nią najwyższą cenę”, powiedział Lake. „Dzieci tracą życie, swoje domy, tracą rodziców i szkołę. UNICEF wzywa wszystkich ludzi sumienia, by zrobili co w ich mocy by chronić niewinnych”.

uni126723

W konflikcie w Syrii to dzieci cierpią najbardziej
© UNICEF/NYHQ2012-0697/Alessio Romenzi

Pogarszająca się sytuacja zmusza ludność cywilną do ucieczki do sąsiadujących z Syrią krajów. Do tej pory, ponad 130 tysięcy syryjskich uchodźców, z czego połowę stanowią dzieci i młodzież, zostało zarejestrowanych w Jordanii, Libanie, Turcji i Iraku. UNICEF, wspólnie z innymi organizacjami humanitarnymi, zapewnia im dostęp do pitnej wody i urządzeń sanitarnych, edukacji i wsparcia psychologicznego.

Od stycznia 2012 roku UNICEF, wspólnie z partnerami w Syrii, dotarł z pomocą humanitarną do 190 tysięcy osób, w tym 145 tysięcy dzieci. Działania humanitarne podejmowane są m.in. we współpracy z Syryjskim Czerwonym Półksiężycem. Mimo zagrożenia pracownicy UNICEF pozostają w Syrii by dalej nieść pomoc potrzebującym dzieciom.

Data publikacji: 06.08.2012
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookies, z których niektóre dane mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.